3 wskazówki, które pomogą Ci zacząć przygodę z modelarstwem

Jak zacząć przygodę z modelarstwem? 3 praktyczne wskazówki. Chciałbyś zbudować coś własnymi rękami, a jednocześnie się zrelaksować? W takim razie modelarstwo może się okazać takim hobby, które będzie w sam raz dla Ciebie! Wiele osób uznaje to zajęcie za bardzo satysfakcjonujące i kreatywne. Jeśli jednak rozpoczęcie przygody z modelarstwem wydaje Ci się trudne, podpowiemy Ci, jak zacząć.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym dokładnie jest modelarstwo?
  • Jakie są poziomy trudności dostępnych na rynku modeli do składania?
  • Co powinieneś wiedzieć o skali modelu?
  • Jakie narzędzia modelarskie okażą się niezbędne?

Modelarstwo – czym jest?

Modelarstwo to zajęcie, które polega na składaniu rozmaitych modeli z gotowych zestawów lub komponentów zdobytych przez modelarza. Tworzone projekty mogą obejmować budynki, samoloty, pociągi (modelarstwo kolejowe), samochody, statki (modelarstwo okrętowe) i wiele więcej. Wzorami dla modeli mogą także być postacie lub obiekty fikcyjne – pochodzące z książek, filmów czy gier.

 

Do tworzenia modeli wykorzystuje się zazwyczaj materiały plastikowe, drewniane lub metalowe. W zależności od konkretnego projektu, części łączy się za pomocą specjalnego kleju, śrubek czy gwoździ. Poniższe porady ułatwią Ci wejście w świat modelarstwa.

 

1. Poznaj poziomy trudności wyróżniane w modelarstwie

W większości przypadków modelom do składania przypisuje się jeden z poniższych 5 poziomów trudności.

  • Poziom 1 – oznacza składane modele, które nie wymagają kleju ani farby.
  • Poziom 2 – to łatwiejsze zestawy, przy których potrzebne są już klej i farby. Zawierają poniżej 100 elementów.
  • Poziom 3 – modele te mają dużą liczbę małych i szczegółowych części. Zestawy zazwyczaj składają się z powyżej 100 elementów.
  • Poziom 4 – określa zaawansowane modele ze szczegółowymi detalami. Zestawy często zawierają powyżej 100 elementów.
  • Poziom 5 – to zestawy przeznaczone dla ekspertów z dziedziny modelarstwa. Składają się one z kilkuset szczegółowych elementów, z których nierzadko powstają części ruchome (np. zawieszenie w samochodach).

 

2. Zwróć uwagę na skalę obiektów w modelarstwie

Skala określa rozmiar danego modelu w stosunku do oryginału, na którym bazuje. Jeśli zatem skala przykładowego modelu samochodu wynosi 1/24, oznacza to, że prawdziwy samochód jest 24 razy większy. Takie same zasady funkcjonują w modelarstwie każdego innego typu – okrętowym, kolejowym, wojskowym itp. Skala wyrażana jest w formie ułamka; im mniejsza liczba pojawia się w jego mianowniku, tym model będzie większy. Na opakowaniu zestawu powinna znajdować się informacja na temat ostatecznych rozmiarów po złożeniu. Ewentualnie możesz spróbować znaleźć w Internecie wymiary obiektu, do którego odnosi się model, i na podstawie skali określić, ile zajmie miejsca.

 

3. Wyposaż się w odpowiednie narzędzia modelarskie

W zależności od kupionego modelu będziesz potrzebować różnych narzędzi i farb, przeznaczonych specjalnie do modelarstwa. Jednak nawet najprostsze modele wymagają cążek, które przydają się podczas wycinania elementów. Konieczny jest także nożyk modelarski, który pozwoli „oczyszczać” wycięte części.

 

Wyposaż się również w farby, pędzelki oraz hobbystyczny klej do elementów plastikowych. Nie martw się, jeśli Twój zestaw początkowo nie wygląda zbyt profesjonalnie. Wykorzystaj pierwsze modele oraz narzędzia do tego, aby stopniowo nabierać wprawy w modelarstwie, co pomoże Ci zrozumieć podstawy tego hobby. W miarę postępów zapewne będziesz musiał powiększyć swój zestaw o taśmy, kit modelarski, papier ścierny, pęsetę i wiele innych akcesoriów.

 

Do rozpoczęcia przygody z modelarstwem nie trzeba wiele. Jeśli czujesz, że jest to zajęcie dla Ciebie, nabądź najprostszy model oraz podstawowe narzędzia. W tym celu możesz udać się do sklepu modelarskiego, jednak praktycznie wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz też tutaj.

Posty powiązane

zobacz https://beesafe.pl/porady/majowka-kiedy-jest-ile-trwa/ live url