Związek na odległość – czy ma szansę przetrwać?

Związki na odległość istny to temat rzeka. Dla jednych smutna codzienność, dla innych niewyobrażalna katorga. Co zrobić, kiedy życie z różnych względów zmusi nas do rozłąki? Rozstać się, rzucić wszystko i wyruszyć na koniec świata za ukochanym? Na to pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Istnieje jednak kilka rad, które, wprowadzone w życie, nieco załagodzą ból związany z rozłąką.

Dbajcie o częsty kontakt

W dobie internetu ból związany z rozłąką staje się nieco bardziej znośny, można nawet powiedzieć – „oswojony”. Bez najmniejszego problemu jesteśmy w stanie połączyć się z osobą, która znajduje się na drugim końcu świata. Codzienne rozmowy telefoniczne czy wideokonferencje umożliwiają utrzymanie relacji na bardzo dobrym poziomie. Oczywiście, rozmowa przez komunikator to nie to samo, co kontakt fizyczny, twarzą w twarz. Jednak pocieszający jest fakt, że w każdej chwili możemy skorzystać z opcji rozmowy, konsultacji, czy nawet porady w trudnej sytuacji. Częste kontakty, nawet tego typu, są budujące nie tylko dla relacji partnerskich, ale także rodzicielskich. Dzięki temu rodzice, którzy musieli opuścić rodzinny dom, mogą na bieżąco uczestniczyć w życiu swojego dziecka, okazywać mu wsparcie, zrozumienie i służyć poradą. Odrabianie lekcji z tatą przez Skype nikogo już nie dziwi. Warto zatem dbać o częsty, najlepiej codzienny kontakt, tak, by rozłąka była jak najmniej uciążliwa dla obu stron. Pamiętajmy bowiem, że emigracja jest przykra nie tylko dla rodziny, która zostaje w domu, ale także dla partnera, przebywającego w osamotnieniu poza granicami kraju.

Zaplanujcie wizyty

Jeśli nasz partner chwilowo przebywa w innym mieście lub kraju, dbajmy o to, by widywać się maksymalnie często. Z kalendarzem w dłoni zaplanujmy, kiedy i jak często możemy się spotykać. Dla jednych odwiedziny co weekend nie będą stanowić problemu. Dla innych wizyta okaże się możliwa tylko raz w miesiącu. Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy partner przebywa naprawdę daleko, a spotkania (ze względów organizacyjnych czy finansowych) odbywają się rzadko – np. wyłącznie kilka razy do roku. Rozwiązaniem takiego problemu bywają wizyty naprzemienne. W tej sytuacji łatwiejsze może stać się zorganizowanie podróży oraz częstsze cieszenie się swoją obecnością. Istnieją też praktyczne narzędzia informatyczne do planowania wizyt, o których kilka słów można też przeczytać na portalu www.kreatywna.pl.

Rozmawiajcie o swoich planach

Do emigracji bardzo często zmusza nas trudna sytuacja finansowa rodziny. Jeśli tak się dzieje, warto z góry zastanowić się nad celem i długością trwania rozłąki. Czy potrzebujemy odłożyć pieniądze na zakup mieszkania lub samochodu? A może chcemy zapewnić zabezpieczenie finansowe dzieciom na czas studiów? Najlepiej też z góry określić ilość pieniędzy, którą chcemy w ten sposób pozyskać, by móc przewidzieć chociaż mniej-więcej czas ponownego połączenia rodziny. Jeśli nie zaznaczymy jasno celu rozłąki, szybko może się okazać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a pieniądze odkładane w konkretnej sprawie – szybko znikają z konta. Taka sytuacja niestety sprzyja przedłużaniu się emigracji partnera i nierzadko prowadzi do rozstania.
To również może Cię zaciekawić: Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością
Związek na odległość – bez względu na plany, charaktery, czy temperamenty partnerów – zawsze jest sytuacją trudną. By się utrzymał, oboje muszą wykazać się dużą cierpliwością, zrozumieniem i akceptacją dla tej wymagającej sytuacji. Warto jednak, mimo dzielących kilometrów, w miarę możliwości dbać o relację i z góry wyznaczyć cel oraz okres trwania takiej rozłąki. Elementy te nieco złagodzą ból związany z tęsknotą, a także pomogą łatwiej poradzić sobie z upływem czasu pozostałego do powrotu partnera na stałe.
Źródło: infoss.pl

Posty powiązane

dodatki do ogrodu grill przenośny doniczki z technorattanu