Zalety i wady blachodachówki

Dobre pokrycie dachu powinno charakteryzować się lekkością, łatwym montażem, estetycznym wyglądem i dużą trwałością. Znalezienie materiału, który posiada wszystkie wymienione cechy i jednocześnie jest dostępny w przystępnej cenie, może być trudne.

Blachodachówka – tania i lekka

Jako najważniejsze zalety wykorzystania blachodachówki podaje się zazwyczaj korzystną cenę oraz lekkość. Niska waga pokrycia powoduje, że nie ma konieczności stosowania ciężkiej konstrukcji, co znacznie ułatwia budowę dachu, a także ogranicza koszty. Jednocześnie taki materiał wyróżnia się dosyć dobrym stosunkiem ceny do jakości i trwałości. Korzystna cena jest jednym z głównym powodów wyboru tego rozwiązania.
Jest to materiał wykorzystywany na różnych rodzajach dachów w domach jednorodzinnych, ale także w firmach, czy budynkach publicznych. Blachodachówka jest bardzo uniwersalna pod względem estetyki, dlatego również można ją montować w wielu miejscach. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala również na pokrywanie dachów o stosunkowo skomplikowanym kształcie.

Wady blachodachówki

Jak każde rozwiązanie, również takie pokrycie dachu ma swoje wady. Jako minusy wykorzystywania tego typu materiału wskazuje się najczęściej jego stosunkowo niską trwałość w porównaniu z alternatywami takimi, jak dachówka betonowa i ceramiczna. Jednocześnie należy jednak brać pod uwagę różnice w cenie między wymienionymi rozwiązaniami. Pod tym względem wykorzystanie blachy wypada stosunkowo korzystnie.
Jednocześnie wskazuje się także na kiepską izolacyjność akustyczną blachodachówki. Jest to problematyczne przede wszystkim w czasie opadów deszczu, kiedy to odgłosy uderzeń wody o dach mogą stać się dosyć głośne.

Czy warto?

Dzięki dużej różnorodności wzorów i kolorów blachodachówkę można bez problemu dopasować do różnych elewacji budynków. Do najpopularniejszych rozwiązań nadal należy czerwień, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainwestować w materiał w innym kolorze. Dostępne są także różne tłoczenia, na przykład imitujące dachówkę ceramiczną.
Blachodachówka stanowi stosunkowo uniwersalne rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Takie pokrycie dachowe można zauważyć na bardzo wielu budynkach. Przed zakupem konkretnego materiału warto jednak zapoznać się dokładnie z jego parametrami i upewnić się, że wybrane pokrycie rzeczywiście będzie odpowiadało wszystkim potrzebom. Na pewno należy zastanowić się w zainwestowanie w materiał o stosunkowo wysokiej jakości, która przełoży się również na trwałość.
Artykuł powstał mwe współpracy z firmą Budmax-Metal

Posty powiązane

producent nowoczesnych zestawów modułowych taras zadaszony zadaszenia tarasowe