Wymiana waluty – gdzie i na jakich zasadach?

Obcej waluty potrzebujemy najczęściej wtedy, kiedy udajemy się w podróż służbową lub też planujemy wakacje za granicą. Posiadanie obcej waluty danego kraju jest niezbędne do tego, aby móc swobodnie poruszać się, zwiedzać oraz nabywać pamiątki, korzystać z lokali usługowych. Okazuje się jednak, że nie tylko takie osoby korzystają z kantorów. Klientami tych placówek są również osoby studiujące lub pracujące za granicą, duże firmy. Szukają oni najniższych marży za przewalutowanie oraz szybkiej obsługi. Gdzie możemy skutecznie wymienić pieniądze?

Kantory stacjonarne

Pierwszym tropem są klasyczne kantory stacjonarne: znajdziemy je praktycznie w każdym mieście w Polsce. Kantory to prywatne firmy, które poprzez narzucanie niewielkich marży każdego dnia zarabiają na siebie. Marża powinna być na tyle wysoka, aby prowadzenie tego typu działalności się opłacało i na tyle niska, aby przebić ofertę konkurencji i przyciągnąć do siebie klientów. Najczęściej kursy konkretnych walut wypisane są na elektronicznych czy klasycznych tablicach. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozeznanie się w bieżących kursach. Przelicznik walut w kolejnych kantorach stacjonarnych nie będzie znacząco różnił się od siebie. Korzystanie z kantoru wymaga jednak stawiennictwa w placówce.

Kantory internetowe

Drugim, coraz popularniejszym sposobem na wymianę pieniędzy jest skorzystanie z kantorów internetowych. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wymiany waluty bez wychodzenia z domu! To z pewnością olbrzymia zaleta dla osób zapracowanych czy posiadających wiele obowiązków po pracy. Aby skorzystać z kantoru internetowego niezbędne jest posiadanie konta walutowego w swoim banku – tylko w ten sposób wymieniona waluta obca może trafić w nasze ręce. Kantory internetowe oferują zazwyczaj najniższe marże.

Posty powiązane