Wanny prostokątne a asymetryczne

Podczas urządzania łazienki prędzej czy później trzeba będzie dokonać wyboru: wanna czy prysznic? Na tym jednak alternatywy się nie kończą, bowiem trzeba jeszcze się zdecydować na kształt wanny.

Nawet ci, którzy wybiorą prysznic, nie będą mieć łatwego życia. Rodzajów kabin i rozwiązań do nich podobnych jest bowiem bez liku. Patrząc z tej perspektywy wybór rodzaju wanny wydaje się prostszy. Czy tak jest naprawdę?

Wanny prostokątne

Należą do klasyki, co wcale nie oznacza, że stosowane są najczęściej, a szkoda, bo to właśnie ich regularny kształt jest największym atutem. Gwarantuje on doskonały komfort podczas ablucji nawet dla użytkowników o słusznych rozmiarach.

Prostokątna wanna jest z reguły bardzo wytrzymała, co zawdzięcza zwartej konstrukcji i jej równomiernemu podparciu. Stabilność oraz właściwości termoizolacyjne w prosty sposób można poprawić, poprzez obłożenie spodniej części styrodurem. Ponownie pomocny okazuje się regularny kształt, dzięki któremu dodatkową izolację wykonuje się po prostu szybciej.

Niezależnie od materiału, z którego są wykonane, wanny prostokątne zapewniają bardzo korzystny stosunek ceny do jakość i wygody użytkowania. Łatwiej też taką wannę obłożyć ceramiką, lub wykorzystać w tym celu dedykowaną obudowę.

Wanny asymetryczne

W porównaniu do wanien prostokątnych, oferują znacznie mniejszą głębokość oraz długość i szerokość części przeznaczonej do kąpieli. Jest to wymuszone kształtem całej konstrukcji i bywa szczególnie denerwujące w przypadku niewielkich wanien narożnych. Pomimo tego, że zajmują wcale nie tak mało miejsca w łazience, trudno przyjąć w nich pozycję relaksującą.

Wanny narożne wymagają starannego i przemyślanego montażu. Należy pamiętać, że po wypełnieniu mogą ważyć nawet ponad 200 kg, zatem osadzone muszą być wyjątkowo stabilnie. Nieregularny kształt wcale nie ułatwia sprawy. Można wprawdzie dokupić stelaż, jeśli nie ma go w komplecie, lecz jego instalacja i wypoziomowanie często sprawiają kłopoty nawet doświadczonym instalatorom.

Ze względu na zaokrąglone powierzchnie boczne, dużo nakładu pracy wymaga obłożenie wanny asymetrycznej kafelkami. Praktycznie zawsze konieczne jest zastosowanie elastycznej mozaiki, która jest o wiele droższa niż klasyczne płytki. Cena dedykowanej, półokrągłej obudowy, często przekracza połowę wartości wanny asymetrycznej.

Podsumowanie

Dla osób ceniących sobie wygodę kąpieli najlepszą opcją będą wanny prostokątne. Ich klasyczne proporcje umożliwiają zajęcie wygodnej pozycji, niezbędnej do miłego zakończenia pracowitego dnia. Koszty zakupu i instalacji stanowią dodatkową zaletę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne – wanny asymetryczne

Posty powiązane

svetelne gule do zahrady solarne svietidla do zahrady zahradne lampy solarne