Urządzenie wielofunkcyjne

Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku domowych urządzeń drukujących królowały wszelkiego rodzaju drukarki atramentowe – to właśnie je uznawaliśmy za najlepsze pod względem oferowanych możliwości, a zarazem były one pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy monochromatycznym drukiem, a szybkością wydruku.
Drukarki atramentowe zawdzięczały swoją popularność przede wszystkim swojej uniwersalności – pozwalały na wydruk zarówno w kolorze, jak i treści o charakterze monochromatycznym. Co jednak istotne, był to stosunkowo tani wydruk. Zarówno koszty zakupu takiej drukarki, jak i jej późniejsza eksploatacja w żaden sposób nie rujnowały domowych budżetów (zwłaszcza przy wykorzystaniu znacznie tańszych zamienników tuszy). Dzisiaj jednak i tego typu urządzenia odchodzą do lamusa i są zastępowane przez nowocześniejsze urządzenia wielofunkcyjne. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Jakie ożliwości

Co nam oferują wszelkiego rodzaju urządzenia wielofunkcyjne? To zależy od konkretnego urządzenia. Najbardziej podstawowe urządzenia wielofunkcyjne oferują nam połączenie możliwości drukarki, ksero i skanera – w jednym urządzeniu otrzymujemy funkcjonalność trzech, które jeszcze kilka lat temu wymagałyby poniesienia wyższych kosztów zakupu i zajmowały znacznie więcej miejsca w pokoju. Również w przypadku instalacji sterowników do trzech różnych urządzeń było to znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku zintegrowanych sterowników w przypadku jednego urządzenia wielofunkcyjnego.

A cena?

Ile kosztują jednak urządzenia wielofunkcyjne do domowego użytku i czy rzeczywiście są one znacznie bardziej opłacalne od zakupu trzech osobnych urządzeń? Czy przy wykorzystywaniu jedynie funkcji druk również zakup urządzenia wielofunkcyjnego będzie miał swoje uzasadnienie ekonomiczne w stosunku do zakupu dedykowanej drukarki?
Koszt zakupu urządzenia wielofunkcyjnego do użytku domowego to od około 300 złotych za najtańsze urządzenia do około 800 złotych. Warto pamiętać, że urządzenia profesjonalne, dedykowane rozwiązaniom biurowym są znacznie droższe – ich ceny potrafią osiągać rząd kilku tysięcy złotych, jednak oferują przez to większą wydajność i rozwiązania usprawniające pracę w biurze (między innymi posiadają większe podajniki papieru). Ceny urządzeń wielofunkcyjny są dzisiaj tak niskie, że nie znajduje żadnego uzasadnienia zakup dedykowanych urządzeń jednofunkcyjnych!
Przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego nie powinniśmy jednak patrzeć wyłącznie na cenę – ważne są również późniejsze koszty eksploatacji danego urządzenia, a tym samym koszty przede wszystkim tuszu bądź tonera. Może okazać się, że zakup taniego urządzenia wielofunkcyjnego będzie wiązał się z późniejszymi znacznie wyższymi kosztami eksploatacji przez brak chociażby tańszych zamienników tuszy na rynku, a tym samym w dłuższej perspektywie będzie nieopłacalny ekonomicznie.
Podsumowując, zakup urządzenia wielofunkcyjnego jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem – urządzenie wielofunkcyjne daje nam największe możliwości związane z drukiem, kserowaniem oraz skanowaniem, a jednocześnie nie obciąża znacznie domowego budżetu. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie tego typu urządzeniom i zamiast „zwykłej” drukarki zakupić właśnie urządzenie wielofunkcyjne. Również w przypadku zastosowań biurowych tego typu urządzenia są najlepszym wyborem o czym świadczy ich obecność niemal w każdym biurze!
Artykuł powstał we współpracy z firmą Bimit-Mita oferująca urzadzenia wielofunkcyjne, kserokopiarki i inne urzadzenia biurowe

Posty powiązane

https://qlime-project.org/podstawowy-sprzet-jezdziecki/ https://musicinfium.com/kask-do-jazdy-konnej-podstawowe-wyposazenie-kazdego-amatora-i-profesjonalisty/ http://memoriasdovicedo.org/sztyblety-jezdzieckie-co-nalezy-o-nich-wiedziec/