Urządzanie niewielkiego mieszkania

Planując umeblowanie mieszkania musimy wziąć pod uwagę nie tylko własne poczucie estetyki i praktyczne rozwiązania, ale także metraż, po jakim się poruszamy. W wielu przypadkach jest on bardzo ograniczony. Miejsce w domu, w którym szczególnie oszczędzana jest przestrzeń to często łazienka. Jakie rozwiązania można w niej zastosować?

Tylko niezbędne elementy

Być może marzy nam się szeroka, dwukomorowa umywalka i cały szereg szafek w łazience. Jeśli jednak metraż jest niewielki, trzeba zastanowić się, co jest nam naprawdę niezbędne i ograniczyć się do tych kilku elementów. Podstawowa armatura: umywalka, sedes i wanna lub prysznic oraz niewielka, najlepiej wisząca szafka wystarczy, aby w łazience było wszystko, co najpotrzebniejsze.

Wanna vs prysznic

Jeśli chodzi o ekonomikę miejsca, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie prysznic. Kabina zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna.
Kształty
Może się jednak okazać, że z jakiś powodów wanna jest nam bardzo potrzebna – na przykład dzieci uwielbiają się w niej kąpać. Wówczas warto dokładnie przemyśleć, jaki kształt powinien mieć ten element armatury.
Wanny prostokątne prawdopodobnie będą lepszym rozwiązaniem, gdyż zwykle zajmują mniej miejsca niż przepastne, owalne wanny.
Umywalka także jest elementem, którego kształt należy przemyśleć pod kątem ekonomiki miejsca. W bardzo małych łazienkach oraz w wc dobrze sprawdza się niewielka umywalka rogowa.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

W niewielkiej łazience należy zadbać o to, aby cała przestrzeń była bardzo dobrze wykorzystana. Być może miskę można schować pod wanną. Na ścianie da się zamontować szafkę, w której schowamy niezbędne drobiazgi. Każdy znajdzie w swojej łazience takie miejsca, które są niewykorzystane.

Bez niepotrzebnych rzeczy

Warto przyjrzeć się także, czy nie trzymamy w łazience rzeczy, które można by umieścić gdzieś indziej. Być może w mieszkaniu znajdzie się lepsze miejsce dla mopa, środków czystości czy większego zapasu papieru toaletowego. Czasem trzymamy pewne rzeczy w łazience z przyzwyczajenia, podczas gdy przenosząc je, zaoszczędzimy naprawdę sporo miejsca.
Jeśli chodzi natomiast o kosmetyki, wiele z nich wręcz nie powinno się trzymać w łazience. Szczególnie dotyczy to perfum, na które źle działa wilgoć i naświetlenie oraz niektórych kremów. Lepszym miejscem dla nich będzie szafka w sypialni, a dla niektórych także lodówka.
Meblowanie każdej łazienki wymaga indywidualnego podejścia i różne rozwiązania sprawdzą się w różnych wnętrzach. Czasem miejsce pozwalają zaoszczędzić wanny prostokątne lub prysznic, a innym razem wyniesienie kilku niepotrzebnych przedmiotów z łazienki.

Posty powiązane