Sprawdź, jak poradzić sobie z autem, które utknęło w zaspie

Zima nie rozpieszcza kierowców. Śliska nawierzchnia, podstępny lód i zmienne warunki na drodze – to tylko część niebezpieczeństw i problemów, które są zmorą kierowców w tym okresie. Dzisiaj podpowiemy, jak poradzić sobie z wyciągnięciem auta z zaspy.

Dwie złote zasady wyciągania samochodu z zaspy śnieżnej

Jeśli tylko będziesz pamiętać o tych dwóch zasadach, powinno ci się udać wyciągnąć auto z głębokiego śniegu:
Po pierwsze, nie szalej z gazem. Niektórym kierowcom wydaje się, że mocniejsze dodanie gazu sprawi, że auto wygrzebie się ze śniegu. Niestety, jest wręcz przeciwnie: mocnym dociśnięciem pedału gazu sprawisz jedynie, że samochód zakopie się jeszcze głębiej.
Po drugie, rozhuśtaj samochód. Postaraj się rozbujać auto tak, by poruszało się w przód i w tył (jeśli nie nauczyłeś się przed zimą, jak to się robi przy pomocy silnika, zawsze możesz poprosić o pomoc pasażerów lub przechodniów).

A co jeśli samochód nadal tkwi w zaspie?

Trafiają się niestety zaspy, z których nie tak łatwo się wygrzebać bez dodatkowych działań i kilku przydatnych przedmiotów (przynajmniej jeden z nich warto wozić w bagażniku!). Co możesz zrobić? Sposobów jest przynajmniej kilka.
Sposoby na upartą zaspę:

  • Saperka – wystarczy obkopać opony ze śniegu i od razu łatwiej wyjechać z zaspy. Saperka to w ogóle przydatne narzędzie, więc warto ją zawsze ze sobą wozić w bagażniku.
  • Specjalne trapy do wyjeżdżania z zasp dostępne w większości sklepów motoryzacyjnych.

Jeśli ani jednego, ani drugiego nie masz pod ręką istnieje jeszcze kilka, bardziej zaimprowizowanych sposobów radzenia sobie z uciążliwą zaspą. Można podłożyć pod opony gałęzie (byle nie za grube!) – najlepiej sprawują się te pochodzące z iglaków. Świetnie sprawuje się także żwir albo ziemia – wystarczy osypać nimi okolice opon. A jeżeli żadnej z tych rzeczy nie ma w twojej okolicy, zawsze zostają… wycieraczki spod nóg. Też powinny pomóc w wyjeżdżaniu z zaspy.
Więcej rad motoryzacyjnych znajdziesz tutaj: sklep motoryzacyjny eport2000.pl.

Posty powiązane