Specjalistyczne testy na płodność

Długotrwałe kłopoty z zajściem w ciążę to znak, że czas wykonać badania na płodność, które pomogą określić naturę problemu. Może ona być dość błaha i szybka do usunięcia, jednak w niektórych przypadkach, lekarze mogą zdiagnozować bezpłodność. Może ona mieć rozmaity charakter i stopień intensywności. Niektóre przypadki nadają się do leczenia i rokują szansami sukcesu, inne mogą definitywnie przekreślać możliwość zapłodnienia. Specjalistyczny test na płodność powinien wykonać zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Badania kobiece

Kobiece badania na płodność składają się z wielu etapów o rozmaitym charakterze. Pierwszym krokiem zawsze jest badanie fizykalne i szczegółowy wywiad, jaki lekarz przeprowadza z pacjentką. Podczas tego etapu zbierane są wszystkie kluczowe informacje, które pomogą określić płodność kobiety. Dotyczą one zarówno ogólnego stanu zdrowia, trybu prowadzone życia, narażenia na przebywanie w czynnikach szkodliwych, historii przebytych chorób, ale także zbadaniu ogólnego stanu narządów kobiecych. Następnie, wykonywane są testy płodności, które mają za zadanie wykrycie ewentualność występowania w organizmie przeciwciał przeciwplemnikowych, które przyczyniają się do usuwania plemników, które traktowane są przez nie jako potencjalne zagrożenia. Kolejne badania mają za zadanie określenie poziomu stężenia we krwi kluczowych hormonów, które odpowiadają za proces zapłodnienia. Lekarz może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań, które kobieta przeprowadza sama w domu. Testy na płodność wykonuje się również kilka godzin po stosunku. Ich zadaniem jest zbadanie stanu śluzu, jego budowy i właściwości oraz zawartych w nim plemników. Gęstość śluzu może bowiem przyczyniać się do zatrzymywania plemników.

Test na płodność mężczyzny

Określanie warunków płodności mężczyzny dokonuje się przede wszystkim na podstawie analizy nasienia. Badanie to ma za zadanie określenie ilości plemników w spermie, ich jakości oraz aktywności. Bardziej specjalistyczne badania polegają na obserwacji budowy plemnika, która pozwala określić jego prawidłowość lub pewne uchybienia. Innym badaniem, które określa płodność mężczyzny jest biopsję jądra, na podstawie, której określa się obecność lub brak komórek plemnikotwórczych. Bardzo popularne jest badanie usg moszny, które pozwala określić stan unaczynienia najądrzy, jąder i powrózków nasiennych. Pomaga ono zdiagnozować występowanie ewentualnych patologicznych zmian, jak np. żylaki powrózka, guzki czy torbiele.
Artykuł powstał na podstawie http://www.gyncentrum.pl/test-na-plodnosc

Posty powiązane