Skokimze spadochronem a bezpieczeństwo

Nie jest tajemnicą, że sporty ekstremalne wymagają niemałej odwagi. Wśród wszystkich praktykowanych dyscyplin, to właśnie skoki ze spadochronem w największym stopniu pobudzają produkcję adrenaliny. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie – jak wygląda kwestia bezpieczeństwa? Sprawdź co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do kursu spadochronowego.

Bezpieczeństwo w sportach ekstremalnych

Sporty ekstremalne, dotyczy to właściwie każdej dziedziny, wiążą się z nieco większym ryzykiem, niż inne, nazwijmy je konwencjonalnymi, dyscypliny sportu. Na tym właśnie polega ta gra – im większe ryzyko, tym więcej mocnych wrażeń. Czyżby? To stwierdzenie nie jest tak do końca zgodne z prawdą. Faktem jest, że adrenalina jest esencją sportów ekstremalnych. Nie należy jednak zapominać, że profesjonalne uprawianie sportu zawsze powinno odbywać się w możliwie najbezpieczniejszych warunkach.
Skoki spadochronowe u jednych wywołują przyspieszone bicie serca, innych z kolei przyprawiają o gęsią skórkę. Sam fakt, że samolot, z którego odbywa się skok, wzbija się na wysokość około 4000 metrów, może napędzić niezłego stracha. W tej dziedzinie nie ma mowy o jakichkolwiek pomyłkach – wszelkie błędy, mogą mieć tragiczne następstwa.

Ryzyko ograniczone jest do minimum

Kurs spadochronowy zawsze przeprowadzany jest w niezwykle bezpiecznych warunkach. Stosowany sprzęt to akcesoria najwyższej jakości, posiadające wszelkie niezbędne certyfikaty. Co jeszcze? Obowiązkowe badania techniczne – wykorzystywany w kursach spadochronowych sprzęt poddawany jest regularnym kontrolom, które mają na celu wykluczenie ewentualnych usterek i śladów zużycia.
Sprzęt to jedno, nie zapominajmy, że istnieje jeszcze „druga strona medalu”. Podczas szkolenia, najistotniejszy jest czynnik ludzki. W powietrzu instruktor może polegać wyłącznie na własnym doświadczeniu i na precyzyjnie opracowanym planie działania. Kadrę instruktorską tworzą wyłącznie doświadczeni skoczkowie, posiadający wszelkie niezbędne uprawnienia.

Jak się przełamać?

Wciąż jeszcze odczuwasz opory przed zapisaniem się na kurs spadochronowy? Dobrym sposobem na pokonanie własnych obaw są skoki tandemowe, czyli w parze z instruktorem. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie jest wymagane odbycie kursu spadochronowego.
„Tandem” pozwoli poczuć przedsmak samodzielnego lotu, a przy okazji utwierdzi kursanta w przekonaniu, że to co robi, nie jest dużo bardziej niebezpieczne od niedzielnego spaceru po parku.
Po takim przygotowaniu, kurs spadochronowy to już bułka z masłem.
Tekst powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Posty powiązane

terasové prestrešenie hliníkové pergoly pergoly na terasu