Siłowniki pneumatyczne – wszystko co warto wiedzieć

Do czego służą siłowniki pneumatyczne? Zamieniają energię zawartą w sprężonym gazie na energię mechaniczną. Konstrukcja ich budowy jest dość prosta. Siłowniki mają ogromne zastosowanie w niemal każdej dziedzinie przemysłu.

Do pracy siłownika wykorzystuje się gaz, który przewyższa wartość ciśnienia atmosferycznego. W ten sposób przemieszczeniu ulega specjalny element siłownika o nazwie trzpienia siłownika. Wraz za jej śladem przemieszcza się końcówka robocza. W ten sposób do pracy zasilane jest cale urządzenie.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Istnieje zresztą wiele różnych typów siłowników pneumatycznych. Najczęściej użytkowane są w napędach maszyn w przemyśle ciężkim. Siłowniki pneumatyczne można rozróżnić na podstawie ruchu elementu roboczego. W tym przypadku wyróżnia się siłownik o ruchu posuwisto zwrotnym tłoczyska oraz o ruchu obrotowym wałka. Na tej podstawie dochodzi do kolejnego rozróżnienia siłowników. W przypadku pierwszej grupy o ruchu posuwisto zwrotnym wymienić można siłowniki: tłokowe, nurnikowe, membranowe oraz workowe. W drugiej grupie podzielić je można na wahadłowe i obrotowe.
Trzecia grupa siłowników pneumatycznych to siłowniki o jednostronnym działaniu oraz dwustronnym. W przypadku tego ostatniego modelu tłoczysko porusza się w obydwie strony.

Terminologia związana z siłownikami pneumatycznymi

Gdy mowa o siłownikach pneumatycznych to warto zapoznać się z podstawową terminologią obejmująca proces działania tego urządzenia. Na skutek ciśnienia dochodzi do ruchu gazu. Wtedy do czynienia mamy z przepływem. Z kolei cały proces obejmujący działanie siłowników pneumatycznych określa się napędem pneumatycznym.
Obsługiwanie tego typu urządzeń określa się ponadto mianem sterowania pneumatycznego. W zależności od rodzaju zastosowanego siłownika osoba obsługująca siłownik pneumatyczny stosuje odpowiednią technikę oddziaływania.

Jakie materiały zastosować do produkcji siłowników

Trochę uwagi należy również poświęcić materiałom z jakich powinny być wykonane siłowniki. Wszystko zależy od ich przeznaczenia. W przemyśle chemicznych oraz spożywczym siłowniki powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję. Ich konstrukcja powinna być odporna na oddziaływanie silnych substancji chemicznych.
Siłowniki pneumatyczne powinny być również odporne na oddziaływanie sił mechanicznych. Istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia mechanicznego siłowników. Materiały z jakich muszą być wykonane powinny charakteryzować się jak najwyższą odpornością.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Posty powiązane

grill węglowy technorattanowe leżaki ogrodowe poduszka ozdobne