Kredyt bądź leasing to ostatnimi czasy bardzo popularne sposoby finansowania samochodu. Nie da się ukryć, że ceny nowych pojazdów są bardzo wysokie i za dobry samochód wysokiej klasy będziemy zmuszeni zapłacić wielokrotność przeciętnej pensji – zdecydowanie nie każdego stać jest na taki wydatek. Warto wstępnie odpowiedzieć sobie na pytanie – ile kosztuje samochód na raty? Nowoczesne narzędzia takie jak kalkulator rat czy kalkulator leasingu samochodu pozwalają sprawdzić to nie wychodząc z domu.
Decydując się na auto na raty – policz koszty
Z pewnością bardzo istotne jest porównanie ofert i poszczególnych wariantów kredytowania. Wysokość comiesięcznej raty nie zależy bowiem tylko od marki i modelu pojazdu, co wprost przekłada się na jego finalną cenę, ale także od wybranego przez nas wariantu ratalnego, wysokości wkładu początkowego czy, co oczywiste, okresu kredytowania. Ile kosztuje samochód na raty? Jak wiadomo, im więcej rat, tym niższa będzie pojedyncza rata – wzrasta jednak oprocentowanie i może okazać się, że łączna kwota, jaką uiścimy za auto znacznie przewyższa wartość pojazdu i cenę, którą musielibyśmy zapłacić nabywając samochód za gotówkę. Dlatego tak ważne jest poznanie różnych dostępnych wariantów. Reasumując, jeżeli rozważasz auto na raty – policz koszty. To pozwoli wybrać najdogodniejszy i najbardziej optymalny plan spłaty kredytu.
Kredyt a leasing
Podstawową różnicą pomiędzy ratami a leasingiem jest fakt, że w przypadku tego pierwszego, od razu stajemy się faktycznym właścicielem pojazdu. Wymaga to jednak wpłacenia wkładu początkowego i odpowiedniego zabezpieczenia – w końcu firma udzielająca nam rat, musi mieć pewność, że będziemy w stanie je spłacić, dlatego też powinniśmy być przygotowani na sprawdzenie naszej zdolności kredytowej. W przypadku umowy leasingowej, właścicielem konkretnego pojazdu wciąż pozostaje firma leasingowa, w takiej sytuacji wystarczającym zabezpieczeniem jest zatem sam samochód, będący przedmiotem leasingu. Łączne koszty pozwala przewidzieć choćby internetowy kalkulator leasingu samochodu, dostępny na stronach internetowych każdej większej firmy leasingowej. Jest to rozwiązanie szczególnie chętnie stosowane przez przedsiębiorców a przedmiotem leasingu może być nie tylko samochód ale także i inne ruchomości, jak choćby linia produkcyjna czy wysokiej klasy sprzęt komputerowy.
Nowy czy używany?
Jeżeli nie do końca odpowiadają nam dwa opisane powyżej rozwiązania, wciąż pozostaje jednak rozważanie auta używanego. Co prawda w powszechnej świadomości utrwalił się stereotyp przekręcanych liczników i kilku wiader szpachli, które z pogiętego i zdezelowanego złomu będą w stanie zrobić coś, co udawać będzie zadbany pojazd, nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście jeżeli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, możemy paść ofiarą oszustwa jednak jeżeli samochód posiada udokumentowaną historię napraw i przeglądów serwisowych w ASO, warto obejrzeć go z zaufanym mechanikiem. W innym razie pozostaje obliczenie rat bądź kalkulator leasingu samochodu.