Rodzaje drukarek

Drukarka jest dzisiaj sprzętem, który znajduje się niemalże w każdym gospodarstwie domowym. Jest także niezbędnym narzędziem w każdej instytucji – zarówno w firmach prywatnych, jak i organizacjach państwowych. Warto zatem mieć podstawową wiedzę na temat, z jakimi drukarkami możemy się spotkać i czym różnią się między sobą ich różne rodzaje.

Drukarka igłowa

Drukarka igłowa znana jest także pod nazwą „drukarka mozaikowa”. Jeszcze do niedawna był to zdecydowanie najpopularniejszy typ drukarek. Druk w drukarce mozaikowej powstawał za pomocą taśmy barwiącej, przypominającej tą stosowaną w maszynach do pisania. Ich główna zaleta i zarazem przyczyna popularności to fakt, że niepotrzebne są w niej drogie tusze do drukarek. Koszty eksploatacji „igłówki” są niskie. Możliwe jest także wydrukowanie kilku kopii dokumentu na papierze samokopiującym. Z tego powodu dziś nadal często jest wykorzystywana w firmach, do druku faktur, których jeden egzemplarz wędruje do klienta, a drugi zostaje u sprzedawcy. Wśród drukarek igłowych wyróżniamy także drukarki wielogłowicowe (wówczas każda z głowic drukuje fragment tekstu). Najczęściej spotykane głowice to te dziewięcioigłowe i dwudziestoczteroigłowe.

Drukarka atramentowa

Choć powoli wypierają je drukarki laserowe, wciąż w wielu domach można spotkać drukarki atramentowe. Do drukowania potrzebne im są tusze do drukarek. Na papierze umieszczane są bardzo małe krople owego tuszu, czyli atramentu do drukowania. Zazwyczaj na takiej drukarce możliwy jest także druk kolorowy. Jedyny warunek to zainwestowanie w kolorowe tusze do drukarek. Stosowany jest w nich atrament w czterech kolorach. Należą do nich: cyjan, magenta, żółty i czarny.
Na rynku są także dostępne drukarki, w których można stosować specjalne „fotograficzne” tusze do drukarek. Czym różnią się one od standardowych? Przede wszystkim lepiej oddają kolory ze zdjęć. Jaka jest wada takich drukarek? Dość wysokie koszty eksploatacji. Tusze do drukarek atramentowych nie należą do tanich, a przy ich pomocy nie pokryje się zbyt wielu kartek papieru.

Drukarka laserowa

Coraz częściej wybierany model, w którym druk odbywa się dzięki umieszczaniu na papierze cząstek tonera. Zasadę ich działania można porównać do sposobu działania kserokopiarek. Cząsteczki tonera są przenoszone na papier za pomocą naelektryzowanego wałka selenowego. Potem przychodzi czas na utrwalenie druku.
Zadrukowana kartka przechodzi przez fuser, czyli termiczny utrwalacz. Toner jest rozgrzewany i wprasowywany w papier. Zaletą drukarki laserowej jest wysoka jakość i szybkość wydruku.

Posty powiązane