Renowacja tapicerki skórzanej

Bardzo często zdarza się, że na skutek upływu czasu w naszych autach tapicerka skórzana traci przysłowiowy blask. Bród, kurz, czy nieodpowiednie środki czyszczące zmieniają odcień lakierów tapicerskich. Częste wsiadanie, wysiadanie z samochodu powoduje dosłownie obdarcie skórzanego fotela z farby. Czy to oznacza wymianę foteli czy elementów tapicerki na nowe? Bynajmniej. Lakierowanie tapicerki skórzanej to w takich przypadkach najczęściej wpisywana fraza w wyszukiwarki internetowe.

Od czego zacząć?

Na samym początku należy ocenić stan skóry na danym elemencie. Aby to zrobić, powinniśmy odkurzyć i porządnie umyć skórę, aby pozbyć się brudu, który potrafi mocno zmienić wygląd tapicerki. Dopiero po takim zabiegu będzie widać, co i w jakim stopniu uległo zniszczeniu.
Na ogół okazuje się, że skóra w jednym miejscu straciła farbę, w drugim zmieniła odcień, a gdzie nie gdzie przydałby się nowy lakier do tapicerki skórzanej. Tam, gdzie mamy do czynienia z utratą blasku, najprawdopodobniej skóra straciła powłokę z lakieru zabezpieczającego farbę. Tam gdzie mamy utratę odcienia, np. siedzisko kierowcy, wytarciu uległa także farba.

Co dalej?

Zakupujemy zestaw do renowacji tapicerki skórzanej, który zawierać będzie środek czyszczący (są 2 rodzaje: do mniejszych i mocniejszych zabrudzeń), środek odtłuszczający (bardzo ważny element – bez niego cała nasza praca może pójść na marne), rozpuszczalnik do rozpuszczenia starej farby, sama farba, oraz utrwalacz, czyli lakier do tapicerki skórzanej. Do tego papiery ścierne o różnej granulacji (do wygładzenia ewentualnych nierówności).
Dysponując takim zestawem możemy zabrać się do mycia, a następnie do szlifowania powierzchni tapicerki, aby usunąć spękania, czy rysy. Dopiero po tych zabiegach przygotowujemy środek odtłuszczający, aby zmyć to czego środki myjące nie usuną, czyli np. silikony, woski czy oleje naniesione podczas eksploatacji auta.

Lakierowanie tapicerki skórzanej

Są dwa sposoby nakładania farby. Jeden polega na nałożeniu jej za pomocą gąbki, a drugi na użyciu pistoletu lakierniczego bądź aerografu. Jest jedna ważna zasada przy nakładaniu farby: im mniej tym lepiej. W razie czego zabieg można powtórzyć.
Teraz możemy przejść do fazy finalnej czyli do lakierowania tapicerki. Jest to zabieg utrwalający farbę. Po wyschnięciu farby, kiedy farba dany element zabezpieczamy lakierem do tapicerki skórzanej. Nanosimy go za pomocą gąbki lub szmatki, równomiernie rozprowadzając po powierzchni skóry. Zabezpieczy on farbę przed utratą koloru i blasku na długi czas.
Profesjonalny lakier do skóry znaleźć można w ofercie sklepu Lakiery24.com

Posty powiązane

https://autism-tr.org https://emtec-group.com.pl https://freekatsearch.com