Przewożenie towarów – kilka podstawowych spraw

O tym, że branża spedycyjna to niełatwy kawałek chleba wie każdy, kto kiedykolwiek choć pobieżnie miał okazję zetknąć się z tą dziedziną. Każdy element może tu przesądzić o sukcesie bądź porażce danego transportu. Trzeba pamiętać o zapewnieniu sprawnej i wystarczająco licznej floty samochodowej (wraz z załogą, czyli kierowcami). Należy we właściwy sposób zaplanować odbiór i dostawy danych produktów. I, co równie ważne, muszą być one we właściwy sposób przechowywane.

Właściwy sposób, czyli jaki?

W zależności od rodzaju artykułów, które będą przedmiotem danego transportu, należy do nich dobrać najwłaściwsze metody magazynowania. W przypadku jednych produktów będą to pojemniki plastikowe duże zamykane, w przypadku innych – pojemniki składane. Rzecz jasna, warto sięgnąć tu po rozwiązania proponowane przez sprawdzonych dostawców, np. po pojemniki Kaiman. Oczywiście pojemników nie dopiera się wedle własnego widzimisię – muszą one spełniać określone przez poszczególne przepisy wytyczne.

Dla każdego co innego

Przepisy wskazują, w jaki sposób powinny być transportowane poszczególne produkty. Dla artykułów cennych i wartościowych najwłaściwsze są pojemniki plastikowe duże zamykane. Odporne na działanie warunków zewnętrznych, pojemne (oczywiście ten parametr zależy od konkretnego modelu danego kontenera) i wyjątkowo lekkie, mają jeszcze jedną, istotną zaletę – specjalistyczne, ząbkowane zamknięcia, zapobiegające samoistnemu otwieraniu się pokrywy pojemnika. Cenne produkty można i należy dodatkowo zabezpieczyć za pomocą plomb, co dodatkowo przyczynia się do bezpieczeństwa przewożonych artykułów. Jak widać, pojemniki Kaiman nadają się do nawet dalekiego transportu wartościowych rzeczy.
Nieco inaczej ma się sprawa z produktami takimi jak warzywa czy owoce. Nie trzeba ich zabezpieczać przy pomocy chronionych plombami pojemników. Jeśli jednak dana partia jabłek, bananów czy pomarańczy ma dojechać do odbiorcy w nienaruszonym stanie, również i ich transportowi należy się znaczna uwaga logistyka, planującego ich przewóz. Do transportu tych artykułów nadają się pojemniki składane. W zależności od ich pojemności można tam umieścić więcej lub mniej danych produktów. Oczywiście i tutaj ważne są wytyczne określone przez prawo. Przykładowo, owoce i warzywa muszą być transportowane w odpowiedniej temperaturze (ani za wysokiej, ani za niskiej). Niedopuszczalne jest również, aby już w chwili rozpoczęcia transportu osiągnęły one tzw. dojrzałość konsumpcyjną, oznaczałoby to bowiem, że do klienta dotrą już jako niezdatne do spożycia.

Posty powiązane