Przemoc domowa – co możemy zrobić?

Według policyjnych statystyk w 2015 roku aż 69 376 kobiet padło ofiarą przemocy w rodzinie. Dla porównania – ofiar płci męskiej było 10 733. Dlaczego to kobiety częściej doświadczają przemocy? Co można zrobić, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji?
Przemoc w rodzinie
Jeśli mamy jakiekolwiek kłopoty, zwykle szukamy wsparcia u kogoś bliskiego, zaufanego. Jednak w przypadku przemocy w rodzinie sprawa się nieco komplikuje. Nie możemy zaufać osobie, która nas krzywdzi. Nawet jeśli jest to ktoś bliski – mąż, ojciec czy matka. Nie oznacza to, że nie możemy nikomu powiedzieć o problemie. Warto wtedy zwrócić się do kogoś, kto może nam pomóc: do siostry, kuzyna, babci.

Samoobrona dla kobiet

Umiejętnośc obrony własnej jest bardzo cenna, nie tylko, kiedy już doświadczymy przemocy. Ważne, aby zacząć działać profilaktycznie. Każda kobieta powinna zaopatrzyć się w narzędzie do samoobrony. Może to być gaz pieprzowy czy paralizator. Są dostępne bez pozwolenia i można mieć je zawsze przy sobie. Przydatne umiejętności można też zdobyć na kursach samoobrony. Organizowane są przez szkoły walk, a także przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczestnictwo w takim kursie z pewnością zwiększy nasze szanse na skuteczną samoobronę w sytuacji zagrożenia.

Zgłoś się na policję

Ofiary przemocy domowej często żyją ze swoimi oprawcami przez lata. Znoszą cierpienie w milczeniu, „bo przecież to mój mąż”; „nie mogę donieść na rodzinę”. Takie myślenie jest błędne i nie prowadzi do niczego dobrego. Nikt nie ma prawa znęcać się nad inną osobą. Jeśli taka sytuacja spotka Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, koniecznie zgłoś to na policję.

Ucieczka jest możliwa

Sytuacja rodzinna nie zawsze jest prosta i nie zawsze można ją łatwo zmienić. Kobiety często pozostają przy swoich partnerach, mimo że doświadczają z ich strony złego traktowania. Tłumaczą to troską o dzieci – że muszą mieć ojca, że same nie dadzą rady ich utrzymać. Oczywiste jest to, że życie w rodzinie, w której występuje przemoc, nie jest w żadnym stopniu dobre dla dziecka. Kobieta nie powinna bać się ucieczki. Nie zostaje z problemem sama – może szukać pomocy na policji, u bliskich, psychologa itd.

Pomoc psychologiczna

To bardzo ważna kwestia w przypadku doświadczenia przemocy. Nieważne, czy jest to sytuacja jednorazowa, czy kobieta jest ofiarą znęcania się przez lata. Może to mieć negatywny wpływ na psychikę i odbijać się na życiu przez wiele lat. Warto więc porozmawiać z psychologiem, który udzieli nam wsparcia.

Previous article

Impreza firmowa

Posty powiązane

https://malopolskaubezpieczenia.pl https://healthysaulttribe.com https://beesafe.pl/porady/progi-zwalniajace/