Program do wizualizacji – rodzaje

Rozpoczynając przygodę z programami 3D, warto zapoznać się z ograniczeniami i korzyściami, jakie dają konkretne rodzaje oprogramowania. Do wyboru są różne rodzaje aplikacji, mające nieco inne funkcje i rozwiązania, dzięki czemu można wybrać taką, która będzie idealnie pasować do wykonania konkretnego zadania. Jak zatem znaleźć idealny program do wizualizacji? Przede wszystkim trzeba poznać rodzaje dostępnych aplikacji oraz wszystkie funkcje, które dostępne są w interesującym nas oprogramowaniu.

Program do wizualizacji – główne zadania

Przy wyborze programu do wizualizacji, trzeba wziąć pod uwagę to, czy aplikacja będzie służyła wyłącznie do tworzenia wizualizacji, czy projektów technicznych. Niektóre programy umożliwiają wykonywanie obu tych zadań, inne przydają się do zupełnie innych rozwiązań. Dzieli się je na podstawowe grupy – wizualizacje i modelowanie, wizualizacje, rysunki techniczne, wizualizacje i rysunki techniczne.
Najpopularniejsze programy do wizualizacji to 3ds Max, Archicad, SketchUp, Artlantis, Blendr, Revit oraz Autocad. Zdecydowanie największe możliwości w zakresie wizualizacji dają programy Sketchup, 3ds Max, Maya oraz Cinema 4d.

Program do wizualizacji – zalety i wady

Każdy program do wizualizacji ma woje wady i zalety. Zarówno zaletą, jak i wadą jest to, że użytkownik ma kontrolę nad każdym vertexem w scenie. Jest to bardzo przydatne, ale sprawia, że wykonanie nawet najprostszej zmiany w modelu może być trudne dla osoby początkującej. Co ważne, im bardziej wyspecjalizowany program, tym więcej czasu i cierpliwości potrzeba, aby móc w nim swobodnie pracować.
Z tego właśnie względu wiele osób już na początku swojej edukacji rezygnuje z programów trudniejszych w obsłudze. Tymczasem to właśnie one dają najwięcej możliwości, ale aby móc z nich korzystać, przyda się odpowiednie szkolenie

Posty powiązane