Prawidłowe oświetlanie przyczep

Każdego dnia na drodze dochodzi do wielu wypadków. Czasem są one spowodowane nieszczęśliwym splotem okoliczności, zwykle jednak przyczyną jest czynnik ludzki. Wielu wypadków można uniknąć np. przez zwiększenie widoczności samochodu. Wyjątkowo ważna jest również widoczność przyczepy.

Jak należy oświetlać przyczepy?

Bez wątpienia, lampy do przyczep samochodowych należy kupować natychmiast po kupnie przyczepy. Nie można bowiem wyjeżdżać na drogę z nieoświetloną we właściwy sposób przyczepą. Po pierwsze jest to zabronione przez prawo. Po drugie, zakazuje tego zdrowy rozsądek.
Bardzo często gdy jest ciemno lub widoczność jest ograniczona z innego powodu, kierowcy mają problem z dostrzeżeniem innych uczestników ruchu. Czasami pojawiają się trudności z zauważeniem drugiego samochodu, co już jest bardzo niebezpieczne. Jednakże, prawdziwe ryzyko jest wtedy, gdy wymija się na drodze auto z przyczepą, której nie widać. Przede wszystkim dużych rozmiarów przyczepy, czasem nawet i większe od samochodów, są nieraz przyczyną poważnych wypadków. Montaż lamp do przyczep w strategicznych jej miejscach znacząco obniża ryzyko wypadku.

Lampy do przyczep samochodowych to nie wszystko

Jak się okazuje, lampy czasami nie rozwiązują wszystkich problemów z widocznością. Mogą być wystarczające, jeśli ma się naprawdę małą przyczepę. Jeśli jest ona jednak duża, bez lamp do przyczep samochodowych absolutnie nie można jechać, ale też nie są one wystarczające.
Trzeba więc myśleć o bezpieczeństwie zanim jeszcze kupi się przyczepę. Przede wszystkim, trzeba po prostu unikać dużych przyczep. Oczywiście, czasami duża przyczepa jest jednak niezbędna. W takiej sytuacji lepiej, aby była ona wyższa niż szersza.
Ponadto, można sobie pomóc i zwiększyć również bezpieczeństwo innych uczestników ruchu przez wybór przyczepy w kolorze białym. Przyczepa taka mocno odbija światła innych aut, przez co bardzo dobrze ją widać.

Zakup oświetlenia

Lampy do przyczep samochodowych nabyć można w zasadzie w każdym sklepie z częściami samochodowymi. Warto pytać zawsze nie tyle o poszczególne lampy, ale raczej o ich zestaw. W pakiecie koszty zakupu lamp do przyczep samochodowych są zdecydowanie mniejsze.
Należy też zawsze się upewnić, że w skład pakietu lamp do przyczep samochodowych wchodzą wszystkie świetlówki, jakie są wymagane podczas jazdy z danej wielkości przyczepą. Trzeba się liczyć z tym, że do większych przyczep trzeba kupić odrobinę więcej lamp.
Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer

Posty powiązane