Praca za granicą – o jakich zagadnieniach musimy pamiętać?

Polacy dalej chętnie podejmują się pracy za granicą – i nie jest to już tylko praca sezonowa, trwająca 3 miesiące. Coraz częściej decydujemy się na wyjazd zarobkowy, najczęściej do jednego z krajów UE lub do Norwegii. Szczególnie ten ostatni kraj dalej jawi się nam jako zarobkowe eldorado. O czym musimy pamiętać przed emigracją zarobkową? Jak skutecznie szukać pracy? Na jakie udogodnienia możemy liczyć?

Znajdź legalną pracę z wszelkimi dodatkami

Najważniejsze w chęci emigracji jest znalezienie odpowiedniej pracy. Możemy szukać jej na własną rękę, wspomóc się poleceniami znajomych lub też udać się do międzynarodowego biura pośrednictwa pracy. W takich miejscach wymagane jest CV w języku angielskim lub docelowym, możemy jednak liczyć na profesjonalną pomoc pracowników takiego biura. Zazwyczaj za pośrednictwo biuro pobiera niewielkie prowizje. Dzięki temu możemy mieć jednak pewność, że znajdziemy zatrudnienie legalne, u sprawdzonego pracodawcy.

Sprawy podatkowe – miejmy na nie oko!

Zatrudniając się legalnie poza granicami kraju musimy pamiętać o rozliczeniu podatkowym oraz o możliwości korzystania z ulg. Zasiłek rodzinny w Norwegii to jedno z najczęściej pobieranych świadczeń przez polskie rodziny emigrujące do Norwegii. Dodatkowym zastrzykiem finansowym może być zwrot podatku z Norwegii.

Mieszkanie i ubezpieczenie, czyli co dalej

Po pomyślnym przejściu procesów rekrutacyjnych konieczne jest znalezienie lokalu dla siebie, najlepiej blisko miejsca pracy. W tym celu Polacy najczęściej wynajmują wspólnie mieszkania, co pozwala rozłożyć koszty na wiele osób. Stałe miejsce zamieszkania jest niezbędne do tego, aby pracodawca mógł nas zatrudnić. Kolejnym krokiem jest ubezpieczenie – większość zatrudniających zapewnia swoim pracownikom takie rozwiązania, jednak warto zainteresować się nimi również we własnym zakresie. Ubezpieczenie pozwoli nam na korzystanie z opieki medycznej w razie choroby czy wypadku.

 

Posty powiązane

https://jadalive.org/przygotowania-do-jazdy-konnej/ https://huddled.com.pl/jazda-konna-sport-ogolnorozwojowy/ http://raildude.pl/sklep-jezdziecki-z-bogatym-asortymentem/