Powszechne zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki są bardzo powszechnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim i lekkim. Nie każdy jednak wie, że są one obecne także w domach, samochodach i generalnie w życiu każdego człowieka. Najczęściej spotykanymi są dzisiaj siłowniki pneumatyczne.

Co to takiego?

Siłownikami pneumatycznymi nazywa się urządzenia, które działają poprzez wykorzystanie gazu, którym dzisiaj praktycznie w 100% jest powietrze. Najczęściej siłowniki wykorzystuje się wtedy, gdy ludzka siła okazuje się być zbyt mała, aby wprawić w ruch czy to jakąś większą maszynę, czy też nieco mniejsze urządzenie.
Warto zauważyć, że rodzajów siłowników jest bardzo wiele. Różnice między nimi są duże, zwłaszcza jeśli chodzi o konstrukcję, gdyż mechanizm działania zawsze jest podobny i opera się na wykorzystaniu gazu. Różnorodność nie powinna z pewnością dziwić, gdyż zastosowanie siłowników jest bardzo różnorodne. Trudno sobie wyobrazić, aby w każdej sytuacji wykorzystywać tak samo skonstruowane siłowniki. Ich budowa musi być po prostu dostosowana do przeznaczenia.

Charakterystyka siłowników pneumatycznych

Wydaje się, że największą zaletą siłowników jest to, że do działania nie potrzebują prądu ani żadnych spalin. Dzięki temu, po pierwsze są to urządzenia bezpieczne. Ich konserwacja i renowacja również nie jest w żaden sposób niebezpieczna. Tak naprawdę, z konserwacją, a nawet naprawą siłowników pneumatycznych każdy jest sobie w stanie poradzić bez pomocy fachowca.
Ponadto, siłowniki pneumatyczne są również bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Z racji tego, że nie wykorzystują one żadnych spalin, nie wydzielają żadnych oparów. Jak wspomniano, wykorzystują zwykle jedynie powietrze. Jest to istotne, gdyż wiele maszyn mocno przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie niebezpieczne.

Jakie są zastosowania siłowników pneumatycznych?

Jak już wspomniano, można wymieniać dziesiątki zastosowań różnego rodzaju siłowników. Jednakże, same tylko siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są w bardzo różnorodnych celach.
Często spotykane są one w przemyśle, jako części wielkich maszyn. Niemniej jednak, jeszcze częściej stanowią one ważne elementy mniejszych urządzeń, które znajdują się często w domowych skrzynkach z narzędziami.
Ponadto, dzięki siłownikom pneumatycznym działa wiele drzwiczek w szafkach, czy w samochodach. Również regulacja siedziska czy też oparcia w fotelu możliwa jest zwykle właśnie dzięki siłownikom pneumatycznym.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Posty powiązane