Porządki w domowym budżecie w czterech krokach

Stan naszego domowego budżetu zależy przede wszystkim od nas samych. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, żeby ustabilizować stan domowych finansów.

Zacznij planować z wyprzedzeniem

Z wielu badań – chociażby przeprowadzanej cyklicznie przez działającą przy banku Citi Handlowy Fundację Kronenberga ankiety „Postawy Polaków wobec oszczędzania” – wynika, że Polacy nie planują swoich wydatków z wyprzedzeniem i to nawet tych, które powtarzają się co roku. Większość z nas nie odkłada pieniędzy na święta, wakacje czy wyprawkę szkolną, mimo że są to wydatki, które bardzo łatwo przewidzieć.
Warto więc zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć planować chociaż część wydatków z wyprzedzeniem. No chyba że nie przeraża nas upadłość konsumencka albo spirala zadłużenia.

Nie kupuj pod wpływem emocji

Nasz domowy budżet będzie nam wdzięczny, jeśli przestaniemy robić zakupy pod wpływem emocji i zachcianek. Czasem naprawdę warto trzy razy się zastanowić, zanim wydamy pieniądze na nie do końca nam potrzebny sprzęt i nadwyrężymy tym samym stan naszych finansów.

Zacznij oszczędzać

Z wspomnianego już przez nas badania Fundacji Kronenberga wynika, że Polacy uważają, że warto oszczędzać, ale nie oznacza to, że rzeczywiście to robią. Zaledwie 12 proc. z nas regularnie i co miesiąc odkłada jakąś sumę pieniędzy. Warto to zmienić.

Czytaj umowy, zanim je podpiszesz

Decydując się na usługi finansowe, zawsze musimy dokładnie czytać umowę przed jej podpisaniem, a co jeszcze ważniejsze – zrobić to ze zrozumieniem! Jeśli jakieś zapisy wydają nam się nie jasne, powinniśmy zrezygnować ze sfinalizowania umowy.

Posty powiązane

https://thenaacotruck.com https://autism-tr.org https://handbagmonster.com