PODZIAŁ SPORTÓW EKSTREMALNYCH

Sporty ekstremalne interesują i fascynują coraz większą ilość ludzi. W związku z tym wciąż poszerza się oferta tego rodzaju dyscyplin sportowych, wymagających niejednokrotnie ogromnej odwagi i wyjątkowej sprawności fizycznej, a także zamiłowania do podejmowania ryzyka i podwyższonej adrenaliny. Sporty ekstremalne zwykle dzieli się ze względu na miejsce ich wykonywania.

LĄDOWE SPORTY EKSTREMALNE

Lądowe sporty ekstremalne to takie, które po prostu uprawia się na lądzie. Należą tu sporty związane z motocyklami i crossami, kolarstwo górskie, ale także takie konkurencje jak paintball, wspinaczka górska, wyczynowa jazda na nartach czy snowboard.
Sportem ekstremalnym skierowanym do wielbicieli motoryzacji jest tzw. Motocross, a więc wyścigi motocyklowe przeprowadzane na specjalnych torach z piasku, gliny lub ziemi. W tego typu wyścigach bierze udział zazwyczaj 40 zawodników, którzy ścigają się na specjalnie skonstruowanych motocyklach.
Z kolei snowboarding to oferta dla amatorów sportów śnieżnych i zimy. Polega na zjeżdżaniu ze stoków narciarskich za pomocą specjalnych desek. Ta dyscyplina należy do konkurencji olimpijskich od 1998 roku.

POWIETRZNE SPORTY EKSTREMALNE ORAZ SPORTY NA WYSOKOŚCIACH

Sporo ekstremalnych dyscyplin sportowych można uprawiać na wysokościach. Należą tu np. wspinaczka skałkowa oraz wysokogórska lub też skoki na bungee.
Skok na bungee jest wykonywany z dużej wysokości, przy pomocy długiej elastycznej liny, wykonanej z kilkuset gumowych włókien. Prekursorami tej dyscypliny byli mieszkańcy wysp Pentecost na Pacyfiku, którzy skakali z bambusowych wież, wyposażeni w liny przywiązane do kostek. Tego typu skok w ich przypadku był udowodnieniem męskości i zapewniał plemieniu urodzaj. Dziś skoki na bungee to częsta atrakcja, z której można skorzystać w wielu miejscach w całej Polsce.
Oprócz sportów wysokościowych sporą popularnością cieszą się także sporty typowo powietrzne. Tu z kolei można wymienić loty balonem, paralotnią czy skoki spadochronowe.
Aby móc wykonywać skoki spadochronowe trzeba najpierw ukończyć kurs spadochronowy i być osobą pełnoletnią (osoby poniżej 18 roku życia powinny posiadać zezwolenie rodziców). Kurs spadochronowy polega na nauczeniu kandydata na skoczka wielu aspektów teoretycznych związanych z tą dziedziną, a po egzaminie teoretycznym przystosowuje się go do wykonywania skoków, korygując wszelkie błędy już w powietrzu. Kursy spadochronowe są organizowane praktycznie przez wszystkie aerokluby w Polsce.

WODNE SPORTY EKSTREMALNE

Bardzo wielką popularnością cieszą się również wyczynowe sporty wodne. Zaliczyć tu można takie dyscypliny jak kajakarstwo górskie czy windsurfing oraz nurkowanie.
Windsurfing to wodny sport uprawiany przy wykorzystaniu deski i przymocowanego do niej pędnika żaglowego. Jest to dyscyplina również rozgrywana na igrzyskach olimpijskich.
Z kolei kajakarstwo górskie, jak sama nazwa wskazuje to pływanie na kajakach po górskich rzekach lub innych wodnych ciekach o górskim charakterze. Obejmuje kilka konkurencji m. in. zjazdy wyścigowe po określonej trasie lub też slalom po trasie między bramkami. Ciekawym typem kajakarstwa górskiego jest tzw. creeking, czyli spływanie po wąskich strumieniach, posiadających bardzo duży spadek.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia

Posty powiązane