Podejmij walkę z alergią

Alergia jest problemem niezwykle dokuczliwym, a leczenie – często bardziej zapobieganie objawom – jest trudne i nie zawsze skuteczne. Jednak medycyna coraz lepiej radzi sobie z problemami wywołanymi alergią, dlatego warto skorzystać z pomocy lekarza specjalisty i zacząć używać odpowiednio dobrane leki.
Alergia może wywoływać wiele niepożądanych objawów, a najlepiej wiedzą o tym osoby, które zagają się z nią każdego roku – najczęściej w okresie pylenia kwiatów i roślin, czyli wiosną. Wówczas problemem staje się nie tylko uciążliwy katar sienny, ale również alergiczne zapalenie spojówek. Jak wykazują badania, to właśnie ostatni z wymienionych objawów jest najczęściej występującym wśród osób, które mają problem z alergią. To dolegliwość, która często uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, a której dość trudno się zapobiega. Oczywiście są leki i preparaty, ale najczęściej ich zadaniem jest jedynie zmniejszenie dyskomfortu i ograniczenie negatywnych objawów. Warto jednak podjąć próbę leczenia.

Jak sobie radzić?

Podstawową sprawę jest zdiagnozowanie, czy występuje u nas alergiczne zapalenie spojówek, ponieważ często jest ono mylone z zespołem suchego oka. W tym wypadku najlepiej będzie udać się do lekarza specjalisty, który ustali, czy wspomniana dolegliwość u nas występuje. Jeśli diagnoza będzie pozytywna, należy rozpocząć leczenie i zapobieganie pojawianiu się objawów. A są to tak podstawowe sprawy jak przemywanie oczu czy stosowanie kropli, które nawilżają oko i zmniejszają uczucie obrzmienia. Ponadto stosuje się leki przeciwalergiczne, które zaraz po zastosowaniu powinny dać ulgę. Warto jednak pamiętać, że one jedynie zmniejszają objawy, a nie leczą, dlatego trzeba je stosować co 24 godziny. Innym rozwiązaniem jest odczulanie, ale nie zawsze jest to metoda zalecana – w tym wypadku niezbędna jest opinia lekarza.

Profilaktyka

Kiedy już wiemy, że rokrocznie w sezonie na alergie pojawiają się u nas objawy takie jak katar sienny i zapalenie spojówek, możemy odpowiednio wcześniej zacząć działać. Stosowanie leków antyhistaminowych to podstawa, a żeby były maksymalnie skuteczne trzeba je stosować już na tydzień przed rozpoczęciem pylenia kwiatów, drzew i roślin. Dodatkowo warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, których stosowanie nieco zmniejsza objawy alergii. Kolejnym ważnym, ale niestety trudnym do zrealizowania warunkiem, jest unikanie alergenów. Oczywiście wiosną nie musimy wychodzić na łąki, pola i do lasu, ale problemem jest, jeśli alergen znajduje się w naszym otoczeniu i nie możemy go wyeliminować.
Zobacz sposoby na alergiczne zapalenie spojówek

Posty powiązane

krzesło balkonowe wygodne turystyczny grill gazowy poduszka na meble tarasowe