Oprogramowanie dla firm, może mieć różne zastosowanie. Dlatego nie będziemy w poniższym zestawieniu dokładnie analizować każdego jego rodzaju. Niemniej, postanowiliśmy ująć najważniejsze cechy oprogramowania biurowego, dzięki którym będzie się ono cieszyło olbrzymią popularnością wśród swoich nabywców.
Czego powinniśmy oczekiwać od dobrego oprogramowania dla firm?
1. Powinno być ono łatwe w użyciu. Programy dla firm, nie muszą być od razu przeznaczone dla informatyków. Wystarczy, że będą one proste w obsłudze i co ważne – dostosowane do umiejętności osób z nich korzystających. W praktyce, takie programy dla firm powinny dysponować przejrzystym interfejsem, stosunkowo niewielką liczbą odnośników i rzecz jasna – menu pomocy, który w jasny sposób wytłumaczy trudniejsze kwestie w oprogramowaniu.
2. Powinno być kompatybilne z różnymi platformami. Oczywiście nie oznacza to, że dane narzędzie musi być kompatybilne zarówno z komputerami Apple jak i miłośnikami „pingwina”. Wystarczy, że będzie ono dostępne pod Windows a także pod różnego rodzaju platformy mobilne – np Android. Chodzi o to, by móc pracować nad jednym plikiem w oparciu o różne urządzenia – również te mobilne.
3. Wykorzystanie technologii chmury. Nowoczesne programy dla firm, muszą korzystać z tak zwanej technologii chmury. Dlaczego? Ponieważ pozwala ona przechowywać masę plików w sieci, nie obciążając jednocześnie naszego komputera. Oczywiście nie muszą być to od razu pliki newralgiczne dla naszej firmy. Już jakiś czas temu, popularna chmura wykazała poważne braki w zabezpieczeniach. Jeśli pamiętacie słynną cyberaferę dotyczącą nagich zdjęć celebrytek to właśnie chodzi o nią…
4. Nowoczesne programy dla firm, winny też być kompatybilne z możliwie jak najszerszą liczbą narzędzi wykorzystywanych w firmie. Przykład? Jeśli kupujemy oprogramowanie, które ma na celu zapisywanie danych na kontach księgowych, dobrze będzie jeśli oprócz tego obsłuży ono pliki, zapisywane w formatach znanych z Microsoftowych aplikacji biurowych. Zapis zestawienia, które można np odtworzyć w Excelu, to bardzo duża zaleta.
5. Od dobrej jakości programu dla firm będzie się też wymagać szybkości działania. W każdej firmie (bądź prawie każdej) pojawią się komputery które lata świetności mają już za sobą. Taki sprzęt, nie pozwoli na sprawne funkcjonowanie zaawansowanych technicznie i graficznie aplikacji. Dlatego większość narzędzi, które są dostosowane do tego typu zadań charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami systemowymi. Jako przykład weźmy ponownie programy do księgowania. Nie są one zbyt wymagające pod kątem grafiki. Nie posiadają one też zaawansowanych skryptów. Wszystko odbywa się w topornym interfejsie, który mimo to jest dobrze przemyślany i funkcjonalny.
6. Odpowiedniej pomocy technicznej. Kupując aplikację do naszej firmy, musimy również brać pod wzgląd to, czy producent wraz z nią oferuje dodatkową pomoc techniczną. Pomimo, że finalna wersja tego oprogramowania jest (przynajmniej w teorii) stabilna, to nie oznacza to wcale że nie może dojść w niej do jakichkolwiek awarii. Pomoc wykwalifikowanego personelu może się tu okazać niezbędna.
7. I na koniec… możliwość współdzielenia pracy nad konkretnym plikiem. O co chodzi? Chodzi o to, że nowoczesne programy dla firm powinny obsługiwać możliwość pracy nad jednym plikiem i to z poziomu kilku urządzeń jednocześnie. Takie rozwiązanie, jest już np dostępne w najnowszej wersji pakietu biurowego od Office.