Ortezy na opadającą stopę – ważny element rehabilitacji

Schorzenia układu ruchu to coraz częściej diagnozowane przypadłości. jedna z nich jest opadająca stopa – chory nie ma możliwości utrzymania stopy w jej fizjologicznym położeniu. Powoduje to brak ciągłości ruchu, częste potykanie, otarcia stopy oraz zaburzenie codziennego funkcjonowania chorego. Wtedy skutecznym rozwiązaniem okazuje się być użycie ortezy na opadającą stopę.

Orteza na opadającą stopę – wskazania do stosowania

Orteza na opadającą stopę to aparat ortopedyczny, wspomagający funkcjonowanie i rehabilitację w następujących stanach chorobowych:
– urazy
– stany po udarze
– stwardnienie rozsiane
– porażenie nerwu strzałkowego
– artretyzm kostki
– schorzenia neurologiczne stopy
– osłabienie napięcia grzbietowego stopy
– zapalenie wielonerwowe
Każdy z tych stanów chorobowych sprzyja opadaniu stopy. Każda codzienna czynność – spacerowanie, wchodzenie po schodach czy prowadzenie samochodu, mogą okazać się dla chorego niewykonalne. Niechęć do samodzielnego poruszania się, spowodowana utrudnieniami generowanymi przez opadającą stopę, zaburza przebieg regeneracji i rehabilitacji uszkodzeń. Brak ruchu bowiem sprzyja miejscowemu zanikowi mięśni, zaburzonemu krążeniu krwi i mniejszemu dotlenieniu i odżywieniu tkanek. Siedzący tryb życia nasili zatem objawy, zaś aktywizacja ruchowa chorego przyniesie szereg korzyści.

Czym jest orteza na opadającą stopę?

Orteza na opadającą stopę to lekka i bardzo wytrzymała konstrukcja z włókna szklanego, która zapewnia podparcie poziome stopy, obejmując jednocześnie kostkę i łydkę chorego. Dzięki optymalnej elastyczności orteza odbija się lekko od podłoża, ułatwiając ruch kontuzjowanej kończyny dolnej. Ponadto stabilizuje stopę, ale nie ogranicza ruchomości stawu skokowego czy ścięgna Achillesa. Dzięki temu ruch jest naturalny, nie wymuszony i w pełni poprawny.
Orteza dopasowywana jest do długości obuwia, gdyż stosowana jest wyłącznie na nogę ubraną w but. Umieszczana jest pod wkładką buta, a możliwość schowania jej także pod nogawką spodni czyni z niej bardzo dyskretny aparat ortopedyczny. Komfort noszenia wynika z lekkiej i elastycznej konstrukcji, możliwości dopasowania obwodu łydki, obecności pasów odciążających. Niewątpliwą zaletą ortezy na opadającą stopę jest jej wytrzymałość: na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, czynniki termiczne czy wilgoć.

Czy każdy może stosować ortezę na opadająca stopę?

Orteza to bezpieczny i niezwykle skuteczny sposób na rehabilitację stopy i powrót chorego do codziennej aktywności. Jak wspomniano, istnieje szereg wskazań do jej stosowania. Czy ją jednak jakieś przeciwwskazania? Ortezy na opadającą stopę nie mogą stosować osoby dotknięte jakimikolwiek zmianami na skórze lub pod skórą, które zlokalizowane są na obszarze zasięgu ortezy. Mowa m. in. o infekcjach skórnych, trudno gojących się ranach, owrzodzeniach, obrzękach czy żylakach.
Dobrej jakości ortezy kupisz w sklepie https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599

Posty powiązane