Okleiny

Okleina to nic innego jak warstwy drewna, które mierzą od kilku do kilkunastu milimetrów grubości. Są to cienkie arkusze forniru ze stycznego pokroju drewna.
Obecnie okleiny mają szerokie zastosowanie i przeznaczenie (mogą służyć do oklejania drzwi, okien, mebli), ponieważ na przestrzeni lat okleiny podzieliły się na różne rodzaje:
– okleiny naturalne;
– okleiny drewniane;
– okleiny akrylux;
– okleiny PCV;
– okleiny akrylowe.

Początki oklein

Okleiny nie są nowością w obecnych czasach. Używano ich już w średniowieczu jako certosina lub intarsja. Nawet wcześniej były używane w Starożytnym Egipcie. Tuż przy końcu siedemnastego wieku stała się bardzo powszechna i popularna, wtedy zaczęto używać ją na szerszą skalę jako przedmiot do pokrywania mebli lub jako motyw dekoracyjny.

Jak to było w Polsce?

Pierwsze zapisy o okleinach występują w szesnastym wieku, lecz dopiero w drugiej połowie dziewiętnastego wieku okleiny stały się bardziej popularne, gdy technologia pozwalała na otrzymywanie oklein poprzez pocięcie płatów drewna piłą ręczną. Mimo, tego ta technologia była ograniczona i pocięte deseczki miały nawet do 5 milimetrów grubości, przez co musiały być mocowane za pomocą kołeczków.
Dopiero w latach 1860-1870 w kraju wprowadzono maszyny umożliwiające ścinanie płatów drewna za pomocą noży, co spowodowało że okleiny stawały się cieńsze.

Podział oklein

Gdy technologia umożliwiła uzyskanie różnej grubości oklein, pozwoliło to też na uzyskanie różnego rodzaju materiału. Z tego względu wyróżniamy okleiny łuszczone (uzyskiwane na skrawarkach obwodowych), okleiny piłowane (uzyskiwane poprzez różne rysunki usłojenia, w zależności od rodzaju skrajania drewna), okleiny skrawane (uzyskiwane na skrawarkach i są jednymi z najlepszych oklein ze względu na najładniejszy wygląd).

Ogólne informacje

Aktualnie najczęściej stosowane są okleiny drewniane , (grubość od 0,7 do 3,5 milimetrów), a okleiny o mniejszej grubości wykorzystuje się do pokrywania drewna z większą powierzchnią.
Ofert z okleinami drewnianymi jest mnóstwo. Zawodowi fachowcy nawet mają problem z zapamiętaniem wszystkich rodzajów, ponieważ ciągle przybywa ich coraz więcej.
Jeśli chcemy kupić jakąś okleinę warto spojrzeć na barwę i wzór, ponieważ to wynika z rodzaju drewna, który został użyty podczas wyprodukowania jej.

Ceny

Koszty oklein są bardzo różne. Zależy to między innymi od materiału z jakiego został wykonany, jaką ilość potrzebujemy i jaki rodzaj. Standardowo cena w miarę dobrej okleiny waha się od 15,99 do 50 zł.

Posty powiązane

poduszki dekoracyjne ogród ozdoby ekskluzywny grill ogrodowy