Odrobina luksusu w domu

Sauna staje się coraz bardziej popularnym sposobem na relaks w naszym kraju. Już nie tylko udajemy się do niej przy okazji wizyty na basenie lub siłowni, ale świadomie korzystamy z jej dobroci w salonach SPA a nawet własnych domach. Skąd się wzięła jej popularność i co możemy dzięki niej zyskać?

ABC łaźni

Na początek trochę historii – pierwsze prototypy saun parowych pochodzących z VIIw. p.n.e. odnaleziono na terenie Centralnej Azji, jednak najbogatszą i trwającą nieprzerwanie tradycję korzystania z nich mają Finowie . W Polsce sauny były bardzo popularne w Średniowieczu, jednak później zwyczaj ten zanikł by powrócić w pierwszej połowie XX wieku za sprawą Fińskich sportowców na Igrzyskach w Monachium. Początkowo piece do saun opalane były drewnem, a parę uzyskiwano przez polewanie wodą rozgrzanych kamieni. Dzisiaj zastępują je piece elektryczne z parownikami, a nawet promienniki podczerwieni.
Jak jest zbudowana? Piec do sauny można nazwać jej sercem, jest najważniejszym elementem pozwalającym uzyskać odpowiednią temperaturę a także wilgotność. Wśród typów możemy wyróżnić:
-suchą – osiąga temperaturę nawet do 120°C przy minimalnej wilgotności, stosowane są piece na drewno lub elektryczne
-mokrą – utrzymuje się w niej temperaturę 50-65°C i wilgotność na poziomie 80-100% stosując piece do saun z parownikiem
-sauna infrared – źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, ich promień wnika nawet do 4cm wgłąb ciała, temperatura i wilgotność mogą być dowolne

Sauna na zdrowie!

Korzystanie z łaźni to nie tylko modna i odprężająca rozrywka, ale też zabieg leczniczy. Zalecana jest przez lekarzy przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, napięciom mięśniowym i wielu innym chorobom aparatu ruchowego. Może też mieć zbawienny wpływ dla osób chorujących na schorzenia oddechowe – astmę i przewlekłe zapalenia oskrzeli – oraz sercowo-krwionośne – niedrożność tętnic, nadciśnienie i dusznicę bolesną. Oprócz tego oczywiście świetnie wpływa na odporność i wydolność naszego organizmu oraz poprawia samopoczucie (polecana osobom cierpiącym na depresję i nerwicę).
Niestety istnieją też ograniczenia przy korzystaniu z dobroci sauny. Od wizyty w niej powinni powstrzymać się chorujący na niewydolność serca, gruźlicę czy po niedawno przebytym zawale. Zrezygnować z łaźni powinny też kobiety w ciąży i osoby świeżo po zabiegach chirurgicznych. Zaleca się konsultację z lekarzem jeśli mamy choćby cień wątpliwości, że jesteśmy w odpowiedniej kondycji.

W domowym zaciszu

Coraz popularniejsze jest budowanie łaźni w domach. Nie jest to już tylko kaprys bogaczy, ale domowe sanatorium dla cierpiących na przewlekłe choroby. Wybór rodzaju i wyposażenia zależy nie tylko od zasobności naszego portfela, ale i potrzeb. Ze względów praktycznych piec do sauny opalany drewnem coraz częściej zastępowany jest elektrycznym. Równie ważnym wyposażeniem są ławki, wiaderka i czerpaki na wodę, higrometry i termometry.
Najłatwiej powierzyć zadanie wybudowania sauny specjalistycznej firmie, jednak samodzielny montaż nie jest niemożliwy. Należy pamiętać o odpowiedniej elektryce (tą część prac koniecznie zlecamy fachowcowi z uprawnieniami), doprowadzeniu ciepłej i zimnej wody oraz wentylacji pomieszczenia. Przy zakupie sprzętu pamiętajmy, że elektryczny piec do sauny powinien posiadać 1 kW mocy na 1m? pomieszczenia i wymagany w Europie znak CE.
Akcesoria do saunowania takie jak piec do sauny proponuje firma Megiw

Posty powiązane

pergole tarasowe ogrodowy zestaw aluminiowy 1 stół 6 krzeseł parasol ogrodowy biały