Nowoczesne wnętrze ze schodami półkowymi

Każdego roku w temacie wykończenia wnętrz pojawiają się kolejne, ciekawe propozycje od znanych producentów i projektantów. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, w przypadku których właścicielowi zależy przede wszystkim na ciekawym wykończeniu i nietypowej budowie schodów. Takie są właśnie schody półkowe.
Zobacz nowoczesne schody półkowe od First-Floor
Szczególne zainteresowanie schodami półkowymi bierze się przede wszystkim z ich formy, która jest nietypowa w porównaniu z klasycznymi, często ciężkimi schodami stawianymi np. na słupie. Sprawdźmy, jakie zastosowanie mogą mieć tego rodzaju schody oraz gdzie sprawdzą się zdecydowanie najlepiej.

Nietypowa forma i jej urok

Zasadniczą cechą schodów półkowych jest ich nietypowa budowa, która nie wymaga charakterystycznego słupa wspornikowego czy pełnej zabudowy pod spodem. Schody te mogą biec jednak wyłącznie przy ścianie, co sprawdzi się przy wnętrzach mądrze rozplanowanych, a także przy dużych, otwartych przestrzeniach – dzięki charakterystycznej budowie schody półkowe zaoszczędzą nam sporo miejsca pod ich konstrukcją, gdzie możemy ustawić kolejne meble, zagospodarować kącik do relaksu, postawić psie posłanie czy kwiaty. Schody te mocowane są na specjalne wsporniki w ścianie nośnej, dlatego też istotne jest, aby budowa ściany umożliwiała umieszczenie w niej kolejnych schodów. Przy właściwy montażu takie schody są jednak całkowicie bezpieczne.

Dodatkowe zabezpieczenia

Przy każdych schodach, niezależnie od ich budowy, przydaje się dodatkowe zabezpieczenie. Jako że wspomniana już konstrukcja jest bezpieczna i nie wymaga wsporników w podłodze, wiele osób nie chce decydować się na np. balustrady, które mogłyby spotęgować wrażenie „ciężkości” schodów, tak lekkich – i przez tę optyczną lekkość często wybieranych. Z tego powodu dobrze jest zrezygnować z klasycznej balustrady drewnianej na rzecz balustrady wykonanej z metalu czy szkła. Takie rozwiązanie będzie o wiele korzystniejsze w przypadku, gdy nie chcemy zaburzać żadnych proporcji powstałych przy montażu schodów.

Wybierz materiał!

Schody półkowe mają jeszcze jedną, istotną zaletę – można je wykonać z najróżniejszych materiałów. Zazwyczaj wykorzystywane jest drewno w różnych odsłonach, które mogą być wybierane zależnie od tego, co nam się akurat podoba i co będzie pasowało do wnętrza. Nie brak jednak propozycji schodów wspornikowych wykonanych z wytrzymałego szkła, które świetnie ozdobi wnętrze, a z podświetleniem będzie pełnić dodatkową funkcję estetyczną. Do wyboru są również opcje z elementami metalowymi.

Posty powiązane