Niezbędna konserwacja dzieł sztuki

Inwestycja w różnego rodzaju dzieła sztuki jest bardzo opłacalna. To właśnie dzięki temu możemy w przyszłości dużo zarobić. Jednak tak się stanie tylko w sytuacji, gdy zakupione przez nas dzieła będą odpowiednio przechowywane oraz pielęgnowane. Zatem o czym powinniśmy pamiętać w takiej sytuacji? Jak o nie zadbać?

Właściwa pielęgnacja kluczem do sukcesu

Na upływ czasu, jak również na zanieczyszczenia, nieodpowiednią temperaturę oraz promieniowanie słoneczne najbardziej narażone są obrazy. To właśnie o te dzieła sztuki należy zadbać jak najbardziej starannie, co nie oznacza wcale, że o pozostałe dzieła nie powinniśmy dbać.
Właściwa pielęgnacja w tym przypadku jest bardzo istotna, w szczególności jeżeli dzieła mają już kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. W takim przypadku powinny być przechowywane w suchych pomieszczeniach, gdzie dostęp światła nie jest zbyt duży, a także nie ma wilgoci.

W jaki sposób przeprowadzana jest konserwacja dzieł sztuki?

Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji dzieła mogą zachować doskonały wygląd jeszcze przez długi czas. Spełniając wszystkie te wymagania można być pewnym, iż w szczególności obrazy będą prezentować się doskonale.
Jednak oprócz właściwej pielęgnacji, powinniśmy pamiętać także o konserwacji. W takim przypadku warto je między innym we własnym zakresie oczyszczać suchą, miękką szmatką z kurzu.

Kiedy przeprowadzić profesjonalną konserwację dzieł sztuki?

Niewiele osób ma świadomość, jednak nawet tak prosta konserwacja dzieł sztuki jak usunięcie z nich warstwy kurzu może przedłużyć ich żywotność.
Warto pamiętać też o tym, że czasem może to nie być wystarczające. Gdy farba zanika lub też blaknie, płótno staje się żółte, a na powierzchni dzieła tworzą się nierówności to znaczy, że najwyższy czas oddać dzieło w ręce profesjonalnych konserwatorów.
Systematyczne przeprowadzanie konserwacji dzieł sztuki jest bardzo ważne. Tylko dzięki temu możemy być pewni, iż przykładowo zakupiony przez nas obraz lub też rzeźba będą w dobrym stanie przez kolejne lata. Niestety nawet na najlepiej zaimpregnowany obraz czas ma bardzo zły wpływ. Może także zdarzyć się, że warunki w jakich jest przechowywany także nie są odpowiednie. W takim przypadku warto odpowiednio wcześnie zadbać o jego prawidłową pielęgnację, ponieważ może okazać się, że zakupione przez nas praktycznie bezcenne dzieło sztuki będzie nie do odratowania. Nawet najlepszy konserwator dzieł sztuki może nam nie pomóc w takiej sytuacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Posty powiązane