Mężczyzna z klasą i odzież sportowa – czy naprawdę się nie lubią?

Dowiedz się, dlaczego powinieneś zrezygnować z wygody na rzecz estetyki, jeśli chcesz wywierać pozytywne wrażenie na ludziach.
Normy społeczne obowiązują nas na każdym kroku. Definiują nie tylko zachowania właściwe w różnych sytuacjach, ustanawiają też wytyczne dotyczące wyglądu. Właśnie z ich powodu dresy męskie nie są odbierane jako odzież uniwersalna czyli taka, którą możemy przywdziać na niemal każdą okazję.

„Jak cię widzą, tak cię piszą”

Choć ubiór ma zazwyczaj niewiele wspólnego z osobowością człowieka (wyjątkiem są osoby manifestujące pewne poglądy lub zamiłowania przez elementy garderoby np. noszenie koszulki z logo ulubionego zespołu), jest jednym z czynników decydujących w momencie wyrabiania sobie przez innych opinii na nasz temat. Niektórzy ludzie lubią czuć się elegancko i zgodnie z tym wyglądać, inni zmuszeni są do tego przez obowiązujące w ich miejscu pracy zasady. Bez względu na to, do której z grup należymy, musimy wiedzieć, że nosząc męskie dresy najprawdopodobniej nie uda nam się szybko wzbudzić zaufania, czy też sprawić wrażenia profesjonalisty w oczach klientów.

Negatywny stereotyp

W Polsce odzież taka jak dres męski nie budzi niestety korzystnych skojarzeń. Ma to związek z szeroko rozpowszechnioną subkulturą młodzieżową, której przedstawiciele lubują się w tego typu strojach. Prawdopodobieństwo spotkania któregoś z jej członków znacznie wzrasta na obszarach typu blokowiska. Oprócz charakterystycznych ubrań cechują się oni również zamiłowaniem do niewyszukanego słownictwa. Reprezentanci tej subkultury często nie należą do ludzi o szerokich horyzontach, choć naturalnie nie jest to żadną regułą. Uważani są za skłonnych do prowokowania bójek i wdawania się w drobne konflikty z prawem.
Powyższa geneza negatywnych asocjacji jest co najmniej absurdalna, gdyż żadna odzież sportowa (tym bardziej ta „świeża”, nieużywana, prosto ze sklepowej półki) nie przesiąka oczywiście cechami osób, wśród których jest najbardziej rozpowszechniona. Mimo to, prościej będzie nam zmienić nasz ubiór, aby sprostał oczekiwaniom stawianym człowiekowi kulturalnemu niż wpłynąć na głęboko zakorzenione przekonania społeczeństwa.

Istnieją wyjątki

Powyższe zasady nie obowiązują nas, gdy mamy zamiar podjąć się wysiłku fizycznego. Nikt z nas z pewnością nie wyobraża sobie jazdy na rolkach, ćwiczeń na siłowni czy wieczornego biegania w jeansach lub co gorsza, spodniach od garnituru. Aktywność sportowa jest więc dyspensą, w takich sytuacjach bezdyskusyjnie udzielaną nawet najprawdziwszym gentlemanom!
Artykuł powstał we współpracy z Dip24.pl

Posty powiązane