Magiczna Prowansja, czyli mieszkanie dla romantyczki

Marzysz o jasnym, przytulnym mieszkaniu, które kojarzy się ze słońcem południa i zapachem lawendy? Jeśli tak, styl prowansalski został stworzony właśnie dla ciebie!

Prowansalskie kolory, czyli wnętrza pozornie białe

Na pierwszy rzut oka wnętrza w stylu prowansalskim wydają się jeśli nie białe, to przynajmniej jasne. Jednak za tą pozorną jednorodnością kryje się cała paleta barw i odcieni. Z jakimi kolorami współgra więc styl prowansalski? Świetnie sprawdzają się biele, ciepłe beże i ecru, ale także lawenda, naturalna zieleń, błękity oraz ochra i oranże. To, co jest wspólne dla tych wszystkich barw: zdecydowanie królują ciepłe odcienie, które na myśl przywodzą naturę.

Dekoracyjny detal i materiały

W stylu prowansalskim ważne są także dekoracyjne detale, a wśród motywów zdobniczych przeważają lawenda, oliwka, kwiaty, kłosy zboża, roślinne wieńce i zioła. Jeśli chodzi o materiały, w aranżacjach króluje to, co naturalne, a zwłaszcza drewno, kamień, terakota i żelazo. Meble często są rzeźbione – delikatne wzory często przyjmują falistą formę z dekoracyjnymi elementami wykorzystującymi takie motywy jak drzewa oliwne i owocowe czy zbożowe kłosy.

Tekstylia i rośliny

Styl prowansalski kocha naturalne materiały, a więc świetnie współgra z nim bawełna, wełna czy len – zwłaszcza w niejednorodne, surowej formie. Warto pamiętać, że styl prowansalski charakteryzuje tendencja do wykorzystywania tego, co niedoskonałe – masowa produkcja i każdy detal jak spod igły zabija duszę tego stylu aranżacyjnego.
Wnętrze w prowansalskim klimacie nie ma też racji bytu bez odpowiedniej ilości roślin – najlepiej w ceramicznych donicach albo drewnianych skrzynkach. W aranżacji sprawdzą się zwłaszcza lawenda, zioła (np. szałwia, tymianek i estragon) czy wieńce z suszonych kłosów i kwiatów.
Źródło: projektant wnętrz Kraków – monostudio.

Posty powiązane

koce ogród grille ogrodowe nowoczesne grill węglowy duży