Łysienie – przyczyny genetyczne

Problem łysienia dotyczy głównie mężczyzn. Przyczyny nadmiernego łysienia mogą być bardzo różne – od zaburzeń ze strony gospodarki hormonalnej, przez długotrwały stres i niezdrowy tryb życia, aż po różnego rodzaju schorzenia: onkologiczne, dermatologiczne czy też natury psychicznej. Często nadmierna utrata włosów jest także reakcją organizmu na wdrożone leczenie – na przykład na chemioterapię w przypadku nowotworu czy farmakoterapię w przypadku depresji. Ponadto łysienie może mieć miejsce wskutek utraty krwi podczas wypadku lub operacji chirurgicznej. Niewątpliwie jednak najczęstszą przyczyną wypadania włosów u panów są geny.

Łysienie u mężczyzn – przyczyny adnrogenowe

Szacuje się, iż 2/3 przypadków przedwczesnego łysienia ma podłoże genetyczne i występuje rodzinnie. Pierwsze symptomy łysienia androgenowego (nazywanego inaczej łysieniem typu męskiego) pojawiają się zazwyczaj w postaci zakoli na czole i skroniach. Zdarza się też, że jako pierwsze wypadają włosy z ciemienia i szczytu głowy. W bardzo zaawansownym stadium łysienia adrogenowego utrata włosów następuje jednocześnie w obydwu wymienionych miejscach. Uwarunkowane genetycznie jest także to, w jakim wieku u mężczyzny pojawią się pierwsze objawy łysienia typu męskiego; zdarza się, że jest ono widoczne już w okresie dojrzewania, ale u zdecydowanej większości panów zauważalne są znacznie później – nawet około 50 roku życia.

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny łysienia

Łysienie typu męskiego polega na znacznym skróceniu czasu wzrostu włosa przy jednoczesnym wydłużeniu fazy ostatniej fazy jego żywotności, czyli wypadania. Przyczyną takich anomalii jest pochodna męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Oddziałuje on na mieszki włosowe oraz naczynia krwionośne zlokalizowane wokół nich powodując ich miniaturyzację oraz obkurczenie. Skutkiem tego wzrastające włosy nie są dostatecznie odżywione, a co za tym idzie – wzrastają znacznie cieńsze i słabsze. W efekcie wzrost włosów ulega całkowitemu zatrzymaniu. Dihydrotestosteron działa niekorzystnie także na gruczoły łojowe umiejscowione w skórze głowy; produkty przemiany testosteronu stymulują je i pobudzają, co skutkuje produkcją łoju w nadmiernych ilościach.

Wypadanie włosów u mężczyzn – dlaczego nie następuje z tyłu głowy?

Niektóre mieszki włosowe nie są wrażliwe na działanie dihydrotestosteronu, dlatego hormon ten nie zaburza cyklu ich wzrostu. Dlatego też między innymi włosy na potylicy wypadają w znacznie mniejszym stopniu niż w innych częściach głowy.
Źródło: http://www.drturowski.pl/pl/utrata-wlosow/mezczyzni.html

Posty powiązane