Korekcja przegrody nosowej i operacja nosa kostnego podczas jednego zabiegu

Nos często bywa przyczyną kompleksów, trudności w akceptacji własnego wyglądu i obniżenia poczucia własnej wartości. O ile nieznaczne defekty kosmetyczne nosa mogą zostać poddane korekcji podczas mało inwazyjnego zabiegu, którego efekty widoczne są niemal od razu, o tyle deformacje w obrębie nosa kostnego wymagają bardziej skomplikowanego postępowania. Tym bardziej, jeżeli obecnej deformacji towarzyszy wymagające korekcji skrzywienie przegrody nosowej.
Do najczęstszych deformacji w obrębie nosa kostnego wymagających interwencji chirurgicznej zaliczamy garb grzbietu nosa oraz zniekształcenia znacznego stopnia, które zwykle są konsekwencją urazów i złamań nosa. Natomiast skrzywienie przegrody nosowej występuje w zasadzie u każdego z nas, jednak nie u wszystkich jest przyczyną dolegliwości zdrowotnych takich jak trudności z oddychaniem czy zaburzenia snu. Operacja podczas, której wykonuje się korekcję przegrody nosowej oraz korekcje nosa kostnego zwykle wieńczy także korekcja nosa chrzęstnego- takie postępowanie operacyjne nazywamy korekcją całkowitą nosa.

Na czym polega operacja jednoczasowej korekty nosa kostnego i przegrody nosowej?

Nos kostny tworzą parzyste kości nosowe, wyrostki czołowe szczęki oraz przyśrodkowy brzeg trzonu szczęki. Operacja rozpoczyna się oddzieleniem skóry nosa od układu rusztowania chrzęstno-kostnego. W trakcie operacji chirurg wykonuje zwykle osteotomię poczwórną, czyli celowo łamie kości nosa po to, by złożyć je ponownie modelując przy tym od nowa kształt nosa. Jednocześnie przeprowadzana jest septoplastyka, podczas której chirurg stara się usunąć wszelkie wypukłości i ostrogi zwężające średnicę przewodów nosowych. Ostrogami nosa nazywamy nadmierne rozrosty tkanki kostnej nosa, które wpuklając się do wnętrza przewodów nosowych upośledzają swobodny przepływ powietrza, co wpływa na jakość oddychania. Szkielet chrzęstno-kostny przegrody jest starannie ustawiany tak, aby przegroda dzieliła jamę nosa na dwie, niemal symetryczne części. Na koniec zabiegu można wykonać korekcję chrząstek nosa, aby nadać mu ostateczny, pożądany kształt. Skóra jest z powrotem mocowana do rusztowania chrzęstno-kostnego, do którego dopasowuje się dzięki swej elastyczności. Więcej o zabiegu przeczytasz w tym artykule: www.tourmedica.pl/zabiegi/operacja-nosa-chrzestnego-i-krzywej-przegrody.
Możliwe jest wykonanie całkowitej korekcji nosa z tzw. dojścia wewnętrznego, czyli z dostępu przez przewody nosowe. Wówczas po zabiegu nie pozostaje widoczna blizna. Czasem jednak konieczne jest wykonanie operacji sposobem otwartym- cięcie przeprowadzane jest wówczas w obrębie słupka nosa i pozostawia po sobie jedynie niewielką bliznę. Korekcja nosa obejmująca modelowanie nosa kostnego oraz przegrody nosowej wykonywana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym i może trwać nawet do 2h

Przebieg okresu pooperacyjnego i ocena efektów

W celu stabilizacji osłabionego zabiegiem rusztowania chrzęstno-kostnego, umieszcza się w przewodach nosowych setony, a na grzbiet nosa zakładany jest specjalny opatrunek gipsowy. Setony usuwane są w drugiej dobie po operacji, natomiast opatrunek zewnętrzny po około 7-10 dniach. Przez kilka pierwszych dni pacjentowi mogą towarzyszyć bóle nie tylko w obrębie okolicy operowanej, ale także bóle głowy i złe samopoczucie. W celu łagodzenia dolegliwości można stosować środki przeciwbólowe. Obrzęk tkanek oraz zasinienie, które są normalnymi objawami po tak rozległej operacji, mogą utrzymywać się nawet do 4 tygodni. Przez okres około 3 miesięcy należy szczególnie chronić nos przed urazami. Ostatecznych efektów zabiegu można spodziewać się po upływie około 6 miesięcy.
„Uważa się, że operacja nosa to jeden z najtrudniejszych, jeśli nie najtrudniejszy zabieg w chirurgii plastycznej. Trzeba mieć duże doświadczenie, żeby operować nosy. Należy też pamiętać, że rzadko kiedy w chirurgii plastycznej otrzymamy efekt idealny. Statystycznie, jeden na dziesięciu pacjentów może być niezadowolony z efektów zabiegu” mówi chirurg plastyczny, dr Maciej Charaziński. Przed operacją bardzo istotny jest zatem wybór chirurga z dużym doświadczeniem, który wzbudzi nasze zaufanie oraz uświadomi, jak istotne jest posiadanie realnych oczekiwań co do wyników zabiegu. Dużo czasu przed operacją należy poświęcić na rozmowy dotyczące oczekiwań pacjenta i spodziewanych efektów. Jedynie wówczas można liczyć na zadowolenie pacjenta z podjętej o operacji decyzji.

Posty powiązane

szezlong technorattan enamoralarte.com zabudowa tarasów