Jaki projekt domu wybrać?

Budowa domu to olbrzymie wyzwanie, które Polacy podejmują jednak coraz częściej. Perspektywa posiadania własnej ziemi i możliwości budowania takiego lokum, jakie odpowiada naszym potrzebom sprawia, że koszty przestają grać rolę. Własny dom to kwintesencja wolności, możliwość samodzielnego aranżowania własnych przestrzeni, jak również większa prywatność. Dla wielu ostatni argument jest najważniejszy. Szukając odpowiedniego projektu domu warto zastanowić się jakie są nasze oczekiwania.

Dom jak ze snów!

Każdy z nas posiada w głowie wizję wymarzonego domu – może być to dom jednorodzinny jednokondygnacyjny, dom z możliwością aranżowania poddasza, dom z podjazdem, garażem. Opcji jest naprawdę wiele. Do niedawna najpopularniejszą formą zdobycia projektu wymarzonego domu była wizyta u architekta i wykupienie u niego usługi tworzenia takiego szkicu. Niestety, koszt projektu nie był i nadal nie jest mały. Wadą korzystania z pomocy architekta jest również upływający czas – zazwyczaj od zlecenia projektu do oddania jego finalnej wersji upływa około miesiąca.
W tym czasie musimy przynajmniej raz zjawić się w pracowni architekta i wspólnie obgadać konkretne detale, takie jak ustawienie pomieszczeń, zlokalizowanie okien, etc.
Zdarza się, że prace nad projektem przeciągają się jeszcze bardziej, a projekt jest daleki od tego, co początkowo chcieliśmy osiągnąć.

Alternatywa – gotowe projekty domów!

Coraz popularniejszą alternatywą dla tworzenia projektu od zera u architektów jest możliwość wykupienia gotowego projektu domu jednorodzinnego z drewna. Domy kanadyjskie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Takie projekty znajdziemy w topowych pracowniach architektonicznych – zazwyczaj firma oferuje ich od kilkunastu do kilkudziesięciu projektów domów, różniących się od siebie powierzchnią, wyglądem zewnętrznym, ilością kondygnacji, obecnością garażu czy podjazdu i wieloma innymi. Domy drewniane pod klucz powstają w przeciągu 3-4 miesięcy, a prace można rozpocząć o dowolnej porze roku.

Posty powiązane