Jak zaprojektować nawadnianie ogrodów

Systemy nawadniania trawników i ogrodów stają się coraz bardziej popularne. Nie da się ukryć, że pozwalają zaoszczędzić wiele czasu i energii, mogą wprowadzać także dodatkową oszczędność wody. Oparte o zraszacze do trawy układy mogą być sterowane zarówno w sposób ręczny – choć nasza praca sprowadza się po prostu do podłączenia lub odcięcia wody – bądź automatyczny.

Automatyczne nawadnianie ogrodów

Zraszacze do trawy od http://zielony-trawnik.pl można traktować jako elementy wykonawcze prostego układu automatyki – wystarczy, że za ich załączanie i wyłączanie odpowiedzialny będzie dedykowany sterownik bądź programator. Taka instalacja, jakkolwiek nieco droższa ma jedną, bardzo dużą zaletę. Może być w pełni bezobsługowa a powierzenie pracy automatyce i zdanie się na sterujący nią algorytm to wielka wygoda. Zwłaszcza, że znacząco poszerza to możliwości układu i pozwala na prowadzenie nawadniania w porach, w których sami nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Racjonalne gospodarowanie zasobami wody przekłada się także na niższą kwotę, którą zobaczymy na rachunku – można zatem stwierdzić, że automatyczne systemy nawadniania trawników to układy, których koszt zwraca się z czasem.

Rozmieszczamy zraszacze do trawy

Odkładając jednak na razie sposób i rodzaj sterowania na bok – jeżeli zdecydowaliśmy się na nawadnianie ogrodów z pomocą zraszaczy, powinniśmy każdorazowo zacząć od rozplanowania ich rozmieszczenia. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w plan naszego ogrodu i cyrkiel oraz zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku wykonań – tych jest natomiast bardzo dużo. Różnią się nie tylko ceną i wyglądem ale także parametrami technicznymi. Jednym z najważniejszych jest zasięg, konkretnie zaś – średnica obszaru, na którym dany model zraszacza może prowadzić skuteczne nawadnianie. Znając jej wartość dla wybranego przez nas wykonania, możemy przystąpić do naniesienia rozmieszczenia zraszaczy na planie działki i, z pomocą cyrkla, nakreślenia ich zasięgu tak, aby pokryć cały obszar, który chcemy nawadniać. Należy jednak przy tym mieć na względzie, że większość zraszaczy dostarcza stałą ilość wody tylko na 50-60% deklarowanego przez większość producentów obszaru. Dalej woda oczywiście dociera jednak w ilości, która może okazać się niewystarczająca.

Montaż zraszacza

Zraszacze wynurzalne, bo takie stosowane są przy nawadnianiu ogrodów, należy wkopać w ziemię tak, aby górna część urządzenia znajdowała się na równi z gruntem. Część wynurzalna, odpowiedzialna za zraszanie, wysunie się nad powierzchnie wskutek zwiększonego ciśnienia jakie powstanie w momencie podłączenia instalacji do źródła wody.

Posty powiązane