Jak wykończyć ściany w pokoju dziecięcym?

Gdy organizujesz pokoik dla swojego dziecka, jedną z kluczowych kwestii okazuje się odpowiednie wykończenie ścian. Chcesz, by pokój wyglądał nie tylko estetycznie i nie tylko cieszył oczy domowników – zależy ci także (a nawet przede wszystkim) na tym, by maluszek czuł się tam dobrze i bezpiecznie. Nie ważne, czy chodzi o pokój dla noworodka, który dopiero pojawi się w domu, czy też zamierzasz remontować pokój dziecięcy dla lokatora już nieco starszego.
Myśląc nad aranżacją ścian pokoju dziecięcego, powinieneś uwzględnić kilka ważnych kwestii:

  • jaki kolor ma znaleźć się na ścianach,
  • w jaki sposób chcesz ściany wykończyć (nie musi to być przecież koniecznie farba),
  • co zrobić, by wykonana aranżacja okazała się trwała przez długi czas.

Kwestia doboru odpowiedniego koloru na ściany w pokoju dziecka – nie ważne, czy będzie to malowanie ścian czy też inna technika – jest dość złożona, ale na pewno bardzo ważna. Oczywiście, pokój maluszka musi być wesoły i kolorowy. Ale pamiętaj o tym, że swoją wielobarwność osiągnie on nawet w przypadku białych ścian (co może okazać się trafnym wyborem). Kolorowe meble, dodatki, zabawki, ubranka, fotografie, obrazki, naklejki na ścianach – to i wiele więcej również tworzy aranżację pokoju.
Co więcej, warto sięgać po kolory, które z psychologicznego punktu widzenia dobrze będą wpływać na psychikę dzieci. Są to przede wszystkim odcienie pastelowe, ciepłe, ale też odprężająca zieleń czy pobudzający do nauki i regulujący sen niebieski. Bardzo często wybierany dla dziewczynek róż także okazuje się korzystny dla psychiki. Warto przy tym wszystkim pamiętać o umiarze w ilości stosowanych kolorów. Lepiej postawić na 1-2 kolory, trochę w myśl zasady, że im większy metraż tym więcej barw można stosować. A jeśli bardzo pragniesz wielobarwności, wybierz jako główny kolor barwę mało wyróżniającą się (np. biel, ecru, delikatną brzoskwinkę), a za pomocą wyrazistych kolorów stwórz drobne akcenty.
Tworząc aranżację dziecięcego pokoju, pamiętaj, że malowanie ścian jest tylko jedną z dostępnych możliwości. Możesz zdecydować się także na inne rozwiązania. Wspaniałe tapety, oczywiście najlepiej w motywy dziecięce i bajkowe, piękne fototapety zajmujące całą ścianę. Mogą przedstawiać bohaterów ulubionych bajek, motywy zwierzęce, roślinne, ryby, krasnoludki, elfy, auta, a nawet kolaż zdjęć z twoim dzieckiem – tak naprawdę, co tylko zechcesz. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także panele ścienne, które dobrze będą prezentować się nawet na jednej wybranej ścianie, podobnie jak ściana korkowa. Możesz też oczywiście łączyć ze sobą różne rozwiązania. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest tu twoja wyobraźnia.
Co więcej, decydując się na malowanie ścian w pokoju dziecięcym farbą, także masz do wyboru wiele ciekawych alternatyw. Pomijając kwestię zabawy kolorem, możesz zastosować farbę z brokatem (po prostu zwykłą farbę mieszasz ze specjalnym brokatem), możesz też zdecydować się na farbę strukturalną, a tu z kolei do wyboru będzie wiele różnych struktur do wyboru, nie tylko najbardziej popularny baranek.
Pomalowane ściany możesz urozmaicić również dowolnymi motywami – bohaterami bajek, zwierzętami, dinozaurami, gwiazdkami i planetami, kwiatami, motylami, wróżkami i czym tylko chcesz, jeśli tylko nakleisz odpowiednie naklejki na ścianę. A gdy ci się znudzą lub będziesz chciał zmienić je na inne, bez problemu je odkleisz.
Bez względu na to, jakie mają być ściany w pokoju dziecka, pamiętaj, że muszą być one szczególnie trwałe – odporne na różnego rodzaju ingerencje maluszka. Może się okazać, że tapeta nie przetrwa próby czasu, podobnie jak panele ścienne. W przypadku pokoju dziecięcego najlepsze może okazać się malowanie ścian. Ale i tu nie warto sięgać po pierwszą lepszą farbę. Najlepiej wybrać taką, która jest odporna na zabrudzenia – gdy te się pojawią, wystarczy po prostu przetrzeć ścianę wilgotną ściereczką. A kolor pozostanie bez zmian. Dzięki temu nawet po długim czasie ściany wyglądają jak świeżo malowane i przemalowujesz je dopiero wtedy, gdy chcesz po prostu zmienić kolor.

Posty powiązane