Jak wybrać właściwe dwuteowniki?

Wybranie odpowiednich elementów konstrukcji ma ogromne znaczenie w przypadku każdego budynku. W tym celu należy dokładnie określić niezbędne parametry, które będą musiały posiadać profile stalowe. Dzięki temu można podjąć właściwą decyzję i zaoszczędzić czas.

Przemyślany zakup

Standardowe dwuteowniki to stosunkowo uniwersalne rozwiązanie. Posiadają parametry oraz wymiary, które sprawiają, że z powodzeniem można je wykorzystywać w większości zastosowań. Dodatkowo wszystkie profile tego typu powinny posiadać szczegółowy opis dodany przez producenta. Taki opis określa wszystkie najważniejsze cechy elementu, które mogą mieć znaczenie w czasie prac konstrukcyjno-budowlanych. Wystarczy skorzystać z dostępnych danych, aby uniknąć błędu w czasie zakupu dwuteowników.
Warto także pamiętać, że po zakupie takiego elementu można go dodatkowo dostosować pod kątem konkretnych wymagań. Niektóre z profili wykorzystywanych w budownictwie muszą posiadać bardzo konkretne parametry. W celu ich osiągnięcia na przykład tnie się lub spawa różne elementy. Pomimo takiej obróbki dwuteownik zachowuje wszystkie swoje właściwości i zalety, takie jak trwałość.

Do konkretnych zastosowań

Wymagane właściwości dwuteownika będą uzależnione przede wszystkim od konkretnego zastosowania. Są one wykorzystywane w procesie tworzenia bardzo wielu konstrukcji, zarówno w budownictwie, jak i w inżynierii, dlatego standardowe rozwiązania nie zawsze będą odpowiadały konkretnym potrzebom. Parametry dwuteowników będą miały szczególnie duże znaczenie, jeśli ten element zostanie wykorzystany jako część najważniejszych elementów konstrukcji, np. ścian nośnych lub stropów.
W wielu przypadkach wielkość, czy waga dwuteowników nie wystarczą, aby określić ich przydatność w przypadku danego budynku lub innej konstrukcji. Dlatego znaczenie ma również wytrzymałość na obciążenia, a także wytrzymałość przy zginaniu. W niektórych konstrukcjach obciążenie jest wyjątkowo duże, a na stalowe elementy działają różne siły, np. siły ścinające.

Dopasowanie na życzenie

W wielu sytuacjach dwuteowniki mogą również zostać dopasowane do wymagań przez producenta. Na życzenie klienta są poddawane między innymi zginaniu lub cięciu, co pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie parametrów kształtowników.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wybór dwuteowników, które będą posiadały odpowiednie parametry bez konieczności dodatkowej obróbki. Dlatego przed zakupem tego typu elementów warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami.
Artykuł powstał we współpracy z hurtownią Euromixstal oferującą dwuteowniki

Posty powiązane