Z racji bliskości Niemiec systematycznie wzrasta liczba rodaków tam pracująca. W sytuacji, gdy powstaje coraz więcej problemów związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, właśnie kierunek na Niemcy staje się coraz atrakcyjniejszy. Niewątpliwym atutem są zarobki, znacząco wyższe od zarobków oferowanych w naszym kraju.
Praca za zachodnią granicą – ulgi i podatki
Zarabianie u naszych zachodnich sąsiadów powoduje powstanie obowiązku podatkowego. W większości przypadków przysługuje zwrot nadpłaconego podatku. Skoro są to należne pieniądze, to dlaczego by się o nie nie starać? Mowa tutaj o kwotach oscylujących w okolicach tysiąca euro, nie jest to więc kwota, którą można sobie odpuścić. Warto skorzystać z doświadczonego doradcy, który będzie w stanie pomóc nam zorientować się w zakresie ulg, które podatnikowi przysługują.
Formalności związane ze zwrotem podatku z Niemiec.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest rozliczenie się z polskim urzędem skarbowym. Musi on wydać zaświadczenie EU/EWR, które jest jednym z najważniejszych dokumentów, dzięki któremu może nastąpić rozliczenie zwrotu. Zwrot podatku z Niemiec docierają do podatnika w czasie dłuższym, niż ma to miejsce u nas.. Tamtejsze urzędy nie mają ustawowego terminu, w jakim mają dokonać zwrotu, jednakże trwa to zazwyczaj od 2 do 4 miesięcy. Co istotne – osoby, które rozliczały się z niemieckim urzędem skarbowym po 2014 roku, mają obowiązek rozliczania się z już cały czas z niemieckim urzędem skarbowym. W przypadku niezrealizowania tego obowiązku, można spodziewać się sankcji finansowych,