Jak sobie radzić z bólem?

Nie ma osoby, której czasami by coś nie bolało. Jeżeli jesteśmy chorzy lub starsi, ból zwykle towarzyszy nam częściej. Jednym z podstawowych problemów jest uciążliwość z nim związana i każdy chciałby jak najszybciej się go pozbyć. Jakimi metodami możemy to zrobić?

Tabletka

Najprostsza metoda, po którą dość powszechnie sięgamy to zażycie tabletki przeciwbólowej. Wiele środków z paracetamolem czy ibuprofenem jest dostępnych bez recepty w sklepach wielobranżowych. Nie oznacza to jednak, że możemy zażywać je w dowolnych ilościach. Czytajmy instrukcje dołączone do opakowań i nie nadużywajmy tabletek. Jeśli chorujemy przewlekle lub jesteśmy w ciąży, koniecznie skonsultujmy zażycie jakiegokolwiek środka z lekarzem.

Ruch

Wielu osobom często dokuczają bóle kręgosłupa czy mięśni. Nie zawsze wówczas zażycie tabletki jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem dużo bardziej pomaga trochę aktywności ruchowej. Większość ludzi prowadzi siedzący tryb życia, nasze plecy są zgarbione i obciążone. Trochę rozciągania czy innej formy ruchu pomoże nam przywrócić ich elastyczność i zminimalizować dokuczliwy ból.

Picie i jedzenie

Kiedy zaboli nas głowa, zazwyczaj sięgamy po środek przeciwbólowy, który popijamy szklanką wody. Pewnego dnia zróbmy eksperyment i zdecydujmy się tylko na napicie się wody. Może się bowiem okazać, że głowa boli nas, ponieważ jesteśmy odwodnieni i to jest nasz główny problem.
Podobnie bywa z bólami brzucha – czasami boli nas on z głodu lub wręcz przeciwnie – z przejedzenia. Do walki z tym rodzajem bólu przyczyni się zatem dobra, zdrowa, racjonalna i zbilansowana dieta. Obserwujmy swój organizm i sprawdzajmy, po jakich produktach spożywczych czujemy się dobrze, a po jakich odczuwamy dolegliwości.

Lekarz

Jeśli ból jest przewlekły, pojawia się często albo odczuwamy go wyjątkowo silnie nie należy ryzykować z domowymi sposobami i lepiej skonsultować się z lekarzem. Szybka interwencja lekarska może zdiagnozować u nas jakąś chorobę i pozwolić szybko i skutecznie działać. Możliwe, że pomoże nam na przykład rozwiązanie w postaci ortezy na opadającą stopę, a nie będzie potrzebna interwencja chirurgiczna.
Pamiętajmy o tym, że ból jest reakcją obronną i sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez nasz organizm. Często dzięki niemu dowiadujemy się o chorobie czy dolegliwości. Nie powinniśmy zatem bólu ignorować, zwłaszcza jeśli jest chroniczny. Nie zawsze połknięcie tabletki przeciwbólowej jest rozwiązaniem. Czasem może nim być na przykład zamontowanie ortezy na opadającą stopę albo masaż.
Artykuł współtworzony przez https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599

Posty powiązane