Jak samodzielnie polakierować felgi?

Dla niektórych fanów motoryzacji felgi to przede wszystkim element ozdobny. Zdarza się, że więcej czasu poświęcają na pielęgnację i ulepszanie wyglądu samych felg, niż nadwozia, a przy odrobinie zdolności manualnych, chęci i artystycznego zacięcia można z felg uczynić wręcz dzieło sztuki. Jakie są podstawowe zasady dbania o felgi?

Krok pierwszy – myjemy

Najbardziej prozaiczna czynność, którą czasami chciałoby się pominąć lub przynajmniej skrócić czas jej wykonywania. Ale to poważny błąd. Jeśli zamierzamy pokryć felgę kolorowym lakierem – musi być ona idealnie czysta. W przeciwnym razie cała nasza praca pójdzie na marne – lakier do felg odpadnie razem z pozostawionymi zanieczyszczeniami.
Tak więc przy pomocy czystej ściereczki lub miękkiej szczotki, delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń, i ciepłej wody – wyszorujmy nasze felgi. Niektórzy stosują myjki ciśnieniowe i także jest to doskonały pomysł, pod warunkiem, że dokładnie wymyjemy wszystkie zakamarki.

Krok drugi – polerowanie

Nasze felgi mają nie tylko pięknie wyglądać. Muszą jeszcze być zabezpieczone przed korozją. Stare warstwy lakieru, rzecz jasna, powinny zostać dokładnie usunięte poprzez ich zeszlifowanie. Odbywa się to przy użyciu dwóch rodzajów papieru ściernego:
– o grubości, tzw. gradacji 240,
– o grubości 600.
Szlifowanie pozwala na pozbycie się drobnych zarysowań. Aby jednak wypełnić te głębsze rysy, należy zastosować specjalną szpachlę wypełniającą. Po wyschnięciu szpachli, szlifujemy felgę jeszcze raz, tym razem używając jeszcze drobniejszych papierów:
– o grubości 800,
– na zakończenie papier o grubości 1000.
Dzięki tej czynności usuniemy nadmiar szpachli wypełniającej, powierzchnia felgi będzie idealnie gładka, a lakier do felg idealnie do niej przylegnie.

Krok trzeci – ochrona przed rdzą

Tak wypolerowana felga jest idealnie przygotowana do położenia antykorozyjnego lakieru do felg. Jeśli nie zdjęliśmy opon z felg, należy je teraz zabezpieczyć przy pomocy taśmy malarskiej i folii.
Puszkę ze sprayem należy dobrze wstrząsnąć i równomiernie spryskać powierzchnię felgi lakierem. Czynność powtarzamy 2 – 3 – krotnie, aby uzyskać jak najlepszą ochronę przed rdzą. Każdą kolejną warstwę nakładamy dopiero po tym, jak poprzednia dobrze wyschnie. Wrto pamiętać, że każdą z warstw należy delikatnie zeszlifować papierem o gradacji 1500 lub 2000, co pozwoli nam uzyskać nie tylko trwały, ale i ładny efekt.

Krok czwarty – kolor i wykończenie

Po wyschnięciu antykorozyjnego lakieru do felg, a zajmuje to zwykle nie więcej jak godzinę, możemy wreszcie przystąpić do polakierowania naszych felg kolorowym lakierem. Także w tym przypadku należy nanieść dwie lub trzy warstwy lakieru do felg aby uzyskać idealne pokrycie kolorem.
Technika lakierowania wymaga nieco wprawy, puszkę ze sprayem należy trzymać w odległości ok. 30 cm od felgi, by nie zrobić zacieków. Po samodzielnym polakierowaniu kompletu felg należy pozwolić im wyschnąć w pozycji poziomej przez kilka godzin.
Samodzielne polakierowanie felg może nam zająć cały dzień i kosztować sporo pracy. Jednak będzie dla nas źródłem nieopisanej satysfakcji, a nasze felgi będą dobrze zabezpieczone przed korozją.
Wysokiej jakości lakier do felg znaleźć można w ofercie sklepu Lakiery24.com

Posty powiązane