Większość pracowników wykonuje swoją pracę w jednym miejscu i w określonych godzinach pracy, jeżeli swoje obowiązki wykonują dłużej, to dostają wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku kierowców.
Przepisy prawne
Czas pracy kierowców reguluje kilka ustaw i rozporządzeń polskich oraz przepisy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej.
Szczegółowo określają:
• co wlicza się, a co nie w czas pracy kierowcy,
• jakie musi mieć przerwy dobowe i tygodniowe,
• co rozumiane jest pod pojęciem dyżurów i jak je rozliczać,
• jak rozliczać podwójnych kierowców,
• w jaki sposób dokumentować pracę kierowców i jak ją monitorować.
Dla firm spedycyjnych to ogromne wyzwanie, które wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale także dużych umiejętności logistycznych, by nie doszło do niepotrzebnych przestojów i usługa została wykonana terminowo.
Jak rozliczać czas pracy kierowców
W przypadku kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wykonujących obowiązki w miejscu siedziby firmy nie jest to zadanie skomplikowane. Wystarczy pamiętać, że może prowadzić pojazd przez 8 godzin. W ten czas niewliczane są przerwy. Miedzy czasem rozpoczęcia kolejnych dwóch dni pracy musi minąć 24 godziny, w przeciwnym wypadku przysługują mu godziny nadliczbowe.
Sprawa komplikuje się w przypadku kierowców wykonujących pracę poza miejscem siedziby firmy. Wszystkie ich wyjazdy powinny być traktowane jako wyjazdy służbowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązują ich nomy czasu dobowe, tygodniowe i miesięczne. Ze względów bezpieczeństwa nie mogą ich przekraczać i muszą je rejestrować za pomocą tachografów analogowych lub elektronicznych rejestrujących aktywność zawodową kierowcy.
Wiele firm spedycyjnych powierza rozliczanie kierowców wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Dzięki temu zyskują pewność, że rozliczenie zostanie wykonane zgodnie z najnowszymi przepisami oraz oszczędzają na kosztach zatrudnienia specjalnych pracowników do rozliczania czasu pracy kierowców.
Więcej na: http://www.tachoasystent.pl/oferta/rozliczanie-i-ewidencja-czasu-pracy-kierowcow/