Jak prawidłowo dobrać buty narciarskie?

Jednym z najbardziej istotnych elementów w stroju narciarskim są buty. Ich właściwy dobór jest niezwykle ważny. Niestety nie jest to wcale takie proste. Dobierają buty narciarskie należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami.

Dobierający buty do jazdy na nartach trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Jaką jazdę na nartach preferujemy, jakim stylem jeździmy? Odpowiedź na to pytanie stanowi klucz do właściwego doboru butów do jazdy na nartach.

Buty dla początkujących

Narciarze początkujący powinni wybrać przede wszystkim buty wygodne. Często takie buty określa się jako buty allroundowe, czyli buty do wszystkiego. Cechuje jest miękka skorupa, dzięki czemu buty się łatwo nakładają oraz ściągają. Pozwalają one także na zachowanie wyprostowanej pozycji na nartach. Co ciekawe, są to także buty, w których dość wygodnie się spaceruje. Wszystko dzięki możliwości odblokowania stawu skokowego w tylnej części buta. Ważny jest oczywiście także komfort. Dlatego buty powinny jednocześnie właściwie odprowadzać wilgoć oraz utrzymywać ciepło.

Buty dla zaawansowanych

Zupełnie inny rodzaj butów przeznaczony jest dla narciarzy średniozaawansowanych i zaawansowanych. W przeciwieństwie do butów dla osób początkujących buty dla narciarzy zaawansowanych są zdecydowanie dużo twardsze. Oprócz tego, że buty muszą być wygodne i komfortowe to dodatkowo muszą właściwe trzymać stopę, co bezpośrednio przekłada się na właściwą kontrolę nad nartami. Ważne jest także to, aby buty dla osób zaawansowanych były wykonane z materiałów termoformowalnych. Dzięki czemu but dopasowuje się do stopy. Dla narciarza, który spędza na stoku wiele godzin jest to niezwykle ważne. Wiele modeli takich butów jest także wyposażonych w dodatkowe możliwości. jedną z nich jest możliwość regulacji pozwalającej na dopasowanie cholewki butów do kształtu kończyn narciarza.

Buty Freeride

Inna kategoria butów narciarskich to buty z kategorii Freeride. Buty te służą przede wszystkim do jazdy poza trasowej. To co cechuje ten typ butów to gumowa oraz wymienna podeszwa, której zadaniem jest pomoc w podchodzeniu. Idealnie zatem sprawdzają się w terenie górskim.

Wybór butów do jazdy na nartach jak już wspomniano zależy przede wszystkim od naszych umiejętności oraz od tego jaki rodzaj jazdy preferujemy. Ważne jest to, aby tematu odpowiedniego wyboru butów nie bagatelizować. Od tego zależy komfort i wygoda podczas jazdy. Jeśli w sieci wpiszemy „sklep buty narty Kraków” znajdziemy dane fachowych sklepów narciarskich, w których poprosić możemy o radę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie narty kraków – AGASPORT

Posty powiązane