Informacje o kasach fiskalnych z kopią elektroniczną

Większość urządzeń rejestrujących, po które mogą dziś sięgać polscy podatnicy, stanowią kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonów. Modele te umożliwiają po prostu wygodne, bezpieczne i oszczędne archiwizowanie danych. Niemniej, w perspektywie kilku najbliższych lat, urządzenia tego typu znikną z rynku. A przyczyni się do tego wprowadzenie do obrotu kas rejestrujących online.
 

Jak działa moduł kopii elektronicznej?

Urządzenie z modułem elektronicznej kopii paragonów wyróżnia się przede wszystkim tym, że samodzielnie archiwizuje dane dotyczące wydawanych dowodów sprzedaży. Dokumenty te są zaś zapisywane na karcie pamięci SD lub microSD. Wiele osób zastanawia się nad tym, na ile lat pracy wystarczy wspomniany nośnik informacji? W tym przypadku wszystko zależy od 2 czynników. Po pierwsze, od liczby wystawianych paragonów fiskalnych. Po drugie, od maksymalnej pojemności karty pamięci, która została zastosowana w konkretnym urządzeniu. Ogólnie przyjmuje się jednak, że jeden nośnik danych wystarczy przedsiębiorcy na wiele lat pracy. A kiedy karta pamięci zostanie całkowicie zapełniona, należy ją zastąpić kolejną – zgodną z zaleceniami producenta kasy fiskalnej.
Samodzielne zapisywanie danych w urządzeniu z kopią elektroniczną nie oznacza, że przy korzystaniu z takiej technologii nie trzeba przestrzegać żadnych obowiązków. Właściciel kasy jest wtedy zobligowany m.in. do kontrolowania poprawności i terminowości przekazu informacji do archiwizacji oraz do stosowania autoryzowanego przez producenta programu archiwizującego. Pełną listę obowiązkowych czynności można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku.
 

Zalety kasy zapisującej dane w formie cyfrowej

Kasy fiskalne z kopią elektroniczną są obecnie popularne nie tylko dlatego, że oferują dużą automatyzację codziennej pracy. Przedsiębiorcy sięgają po te urządzenia także dlatego, iż gwarantują one niższe koszty eksploatacji. W modelu tego typu wymienia się zaledwie 1 rolkę papieru termicznego – a nie 2, jak w przypadku urządzeń z kopią tradycyjną. Ponadto, omawiane tu kasy rejestrujące umożliwiają wykonanie dodatkowego backupu danych. W tym celu wystarczy zapisać cyfrowe kopie paragonów na innym nośniku (płycie DVD, pendrivie) lub na dysku twardym firmowego komputera. Dzięki temu podatnik zyska jeszcze większą pewność, że dopełni formalności związanych z archiwizowaniem tych dokumentów.
W tym momencie warto przypomnieć, co w tej sprawie mówią polskie przepisy. Mianowicie, że kopię każdego paragonu trzeba przechowywać przez 5 lat – licząc od końca roku obrachunkowego, w którym konkretny dowód sprzedaży został wydany nabywcy. Jednakże, w przypadku urządzenia z „technologią elektroniczną” nie jest to aż tak straszne. Nic więc dziwnego, że obecnie niejeden dostawca kas fiskalnych zaoferuje podatnikowi właśnie model z kopią cyfrową.
 

Jaka będzie przyszłość urządzeń z kartami pamięci?

W najbliższych latach stosowane obecnie kasy fiskalne – zarówno te z kopią elektroniczną, jak i papierową – będą systematycznie wycofywane z użytku. Przedsiębiorcy zaczną zaś stopniowo przechodzić na korzystanie z urządzeń rejestrujących online. Jaka w takim razie będzie przyszłość kas z kopią elektroniczną? Zgodnie ze zmianami w ustawie VAT, modele te co najmniej do końca 2022 roku nie znikną z rynku technologii sprzedaży. Ponadto, do tego momentu będzie można nie tylko kupować urządzenia z kopią cyfrową, ale też instalować je w polskich firmach. Natomiast od 2023 roku na rynku mają być dostępne wyłącznie kasy fiskalne online.

Posty powiązane