Nazywany do niedawna czarnym złotem. Jest dziś wciąż głównym surowcem energetycznym dla krajowego przemysłu. W czasach kiedy kładły się podwaliny pod obecnie istniejące pokłady, panował inny klimat i warunki fizyczne na ziemi. Bujne procesy życiowe roślin zapewniały lawinowy wzrost i obumieranie ówczesnej flory. Nawarstwiające się złoża celulozy przeobraziły się, jedne w pokłady ropy naftowej drugie węgla brunatnego inne węgla kamiennego.
Jak przebiegała historia wykorzystania węgla przez ludzi na całym świecie?
1. Historia najdawniejsza węgla kamiennego
Surowiec oferowany przez skład węgla kamiennego przeszedł wiele przemian, zanim trafił na kopalnianą hałdę.Pierwsze wzmianki o czarnych kamieniach, które płoną długo i intensywnie pochodzą z Chin. Tam w II w. p.n.e. stosowano go do ogrzewania ludzkich siedzib.
Europa znała węgiel także od wczesnej starożytności, jednak nie miał on większego znaczenia dla gospodarki ówczesnych społeczeństw. Powodem mogła być dostępność drewna swoją kalorycznością zapewniającego pokrycie potrzeb technologicznych stosowanych do okresu rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Wtedy to skład węglowy stał się dochodowym przedsięwzięciem.
2. Walijskie odkrycie węglowe
Wcześniejsze odkrycia archeologiczne świadczą o tym niezbicie, że węgiel był używany także w celach rytualnych. Walijskie wykopaliska świadczą o wykorzystaniu węgla podczas pochówku. W epoce brązu na terenie wysp brytyjskich, gdzie dostępny jest węgiel do dziś, używano go do kremacji zwłok.
3. Węgiel i Rzymianie
Więcej faktów w formie zapisów pochodzi od Rzymian, którzy w początkach naszej ery podbili Brytanię. Praktyczni Rzymianie potrafili wykorzystać „najlepszy kamień Brytanii”.
O dziwo stosowali go nawet w zdobnictwie. Szlifowany węgiel pokryty substancjami utwardzającymi powierzchnię przerabiano na biżuterię. W zdobnictwie szczególne znaczenie miał amorficzny i niełupliwy gagat. Tego surowca nawet dziś nie oferuje żaden skład węgla kamiennego. Jego nazwa wywodzi się od miejscowości w dzisiejszej Turcji, gdzie został pierwszy raz wydobyty.Jak już wspomniano, pragmatyczni Rzymianie potrafili dostrzec wygodę ze stosowania węgla kamiennego. Ich forty wojskowe były ogrzewane dzięki niemu o wiele skuteczniej. Skład węglowy znajdował się przy każdej jednostce wojskowej operującej na terytorium Brytanii.
4. Święty ogień
Stosowany był w celach rytualnych, podtrzymując tzw. Wieczny ogień w świątyniach, gdzie to było wymogiem tradycji kultu. Po wycofaniu się z wysp brytyjskich węgiel stracił na znaczeniu gospodarczym z racji odcięcia od źródeł wydobycia.