Dlaczego warto zainstalować rekuperator?

System wentylacyjny to jeden z najważniejszych elementów budynku. Nic więc dziwnego, że powstają coraz to nowocześniejsze rozwiązania, które zapewniają wydajną wentylację, jak również często zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu. Taką nowoczesnością są bez wątpienia rekuperatory. Są to urządzenia, które nie tylko wymieniają powietrze w pomieszczeniu, ale również pozwalają na zachowanie ciepła wewnątrz budynku.

Jak działają rekuperatory?

Szczegółowy sposób działania rekuperatorów zależny jest od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Generalnie jednak, mechanizm działania i funkcja rekuperatora zawsze jest podobna. Rekuperatory zapewniają przepływ powietrza w obie strony, z pomieszczenia na zewnątrz i na odwrót. Nowoczesność polega jednak na tym, że podczas owej wymiany zostaje pobrane ciepło z wywiewanego powietrza i przekazane powietrzu napływającemu. Tym samym można powiedzieć, że głównym zadaniem rekuperatorów jest przekazanie ciepła.

Wydajność rekuperatorów

Wydajność rekuperatora, to znaczy to, jak wiele ciepła jest on w stanie zachować, zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście jakość rekuperatora i części z których się składa. Najważniejszy jednak jest jego rodzaj.
Za najbardziej wydajne uważa się rekuperatory wykorzystujące czynniki pośrednie. Czynnikiem tym zwykle jest freon, a czasami również glikol. Także rekuperatory wykorzystujące czynniki pośrednie różnią się między sobą. Niektóre posiadają obieg wymuszony, a inne samoczynny. Wydajność obu tych rodzajów jest jednak podobna.
Ponadto, istnieją rekuperatory krzyżowe oraz przeciwprądowe. Oba te rodzaje rekuperatorów zalicza się do rekuperatorów płytowych. Krzyżowe są mniej wydajne, jednak w niektórych przypadkach potrafią osiągnąć skuteczność zbliżoną do rekuperatorów przeciwprądowych

Zalety rekuperatorów

Bez wątpienia główną zaletą tych urządzeń jest to, iż dają możliwość na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu. Dzięki systemowi wymiany ciepła temperatura powietrza wewnątrz budynku praktycznie nie spada. Spadek jest zależny od tego jak wiele ciepła udało się zachować, jednak zwykle wynosi on co najwyżej kilka stopni.
Kolejną zaletą jest możliwość zachowania czystego powietrza. Rekuperator bowiem nie tylko ogrzewa nawiewane powietrze, ale również je oczyszcza.
Co więcej, jeśli zdecydujemy się, aby zainstalować specjalnie dostosowany wymiennik ciepła, istnieje możliwość odzyskiwania również wilgoci. Dzieje się tak, dzięki pobraniu, a następnie skropleniu przez rekuperator pary wodnej.

Wady rekuperatorów

Pomimo, iż rekuperatory to kompleksowe i powszechnie stosowane urządzenia wentylacyjne dające wiele korzyści, posiadają również pewne wady. Zdecydowanie jedną z nich może być hałas, jaki wydzielają rekuperatory. Zwykle jednak znajdują się one w takich miejscach jak na przykład strych, gdzie hałas ten nikomu nie przeszkadza. Ponadto, lepsze, jednak co za tym idzie zwykle również droższe rekuperatory są o wiele cichsze i mniej uciążliwe.
Co więcej, pomimo, że rekuperatory pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie, to i tak mogą nas narazić na duże wydatki. Wszystko przez koszty eksploatacyjne, takie jak na przykład wymiana filtrów. Warto już przy zakupie rekuperatora dowiedzieć się, ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Bardzo często jest tak, że droższy rekuperator posiada o wiele mniejsze koszty eksploatacji.
Zdecydowanie warto zainstalować w pomieszczeniu rekuperator. Urządzenie to posiada bowiem szereg zalet, od posiadania wielu funkcji zaczynając na zapewnieniu oszczędności kończąc. Oczywiście, również rekuperatory posiadają pewne wady, jak na przykład koszty eksploatacji, ale większości z nich można uniknąć poprzez wybór odpowiedniego rekuperatora.

Posty powiązane

ogrodowy zestaw aluminiowy 1 stół 6 krzeseł zahradne osvetlenie gula hliníkové prístrešky na terasu