Ochrona środowiska obecnie jest tematykę, można rzec na topie. Wciąż poszukuje się rozwiązań, dzięki którym środowisko mówiąc kolokwialnie, wyjdzie na prostą. Zostanie zachowana równowaga, a zagrożenia degradacją będą na możliwie niskim poziomie.
Idąc tym tropem, dbałość o środowisko uwzględnia dziś coraz większa liczba przedsiębiorstw. Są to obopólne korzyści. Zarówno dla środowiska, jak i organizacji, która zyskuje na ekonomicznych rozwiązaniach, oszczędnościach i oczywiście prestiżu na rynkach krajowych, a także międzynarodowych. Obecnie funkcjonuje System Zarządzania Środowiskiem wedle normy ISO 14001, która zapoczątkowana została w 1992 roku. Dziś coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na jej wdrożenie, ponieważ jest to norma uniwersalna. Skierowana do wszystkich organizacji, które chcą efektywnie wykorzystać działania w firmie, jednocześnie uwzględniając aspekty środowiskowe. Nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa czy też główna branża. Uniwersalny charakter ISO 14001Trójmiasto pozwala stosować ją w różnych warunkach, społecznych, kulturowych czy też geograficznych. Największe zainteresowanie wykazują organizacje, które chcą podnosić standardy ekologiczne. Pragną sprawować efektywny nadzór nad procesami oraz usługami czy też wyrobami, które mają wpływ na środowisko naturalne. Główne powody, dla których duża liczba przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie normy ISO 14001 to:
- restrykcje przepisy prawa dotyczące ochrony środowiska,
- wzmożone działania instytucji kontrolujących,
- coraz silniejsza konkurencja na rynkach krajowych oraz międzynarodowych,
- rosnące zainteresowanie społeczeństwa,
- opinia publiczna,
- określona strategia rozwoju,
- zainteresowanie konsumentów oraz akcjonariuszy dziedziną ochrony środowiska.
Wdrożenie takowego systemu w przedsiębiorstwie przynosi szereg korzyści. Zmniejsza się między innymi zagrożenie zanieczyszczeniami środowiska naturalnego, z kolei przedsiębiorstwo minimalizuje ryzyko biznesowe, co ma związek z przestrzeganiem coraz ostrzejszych przepisów odnośnie ochrony środowiska.
Certyfikat wystawiany jest firmom, których działania przyczyniają się do poprawy negatywnych wpływów organizacji na środowisko. Weryfikacja następuje w oparciu o wymagania norm zarządzania środowiskowego. W przygotowaniu do zdobycia certyfikatu pomagają wyspecjalizowane kancelarie konsultingowe.