Czym zajmuje się biuro księgowe?

Być może chciałbyś założyć własną firmę, pracować na swój rachunek i realizować marzenia swoje i innych ludzi. A może już rozpocząłeś pracę we własnej działalności gospodarczej, ale to Twoje pierwsze kroki w biznesie i czujesz się trochę niepewnie? Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji przyda Ci się dobre biuro księgowe.

Po co firmie biuro księgowe?

Oczywiście, możesz prowadzić księgowość swojej firmy samodzielnie. Być może nawet dobrze się na tym znasz – skończyłeś kursy lub studia związane z tą tematyką. Jeśli jednak tak nie jest albo czujesz, że Twoja wiedza jest mocno nieaktualna, przemyśl, czy nie potrzebujesz pomocy.
Prowadzenie księgowości to żmudna i trudna praca. Nawet jeśli w tym momencie rozwoju firmy, na samym początku masz na to czas, może się okazać, że za kilka miesięcy będziesz miał dużo więcej obowiązków, ich zakres będzie się poszerzał wraz z rozwojem firmy. Biuro księgowe może Cię odciążyć z niektórych z nich.
Księgowi pracujący w biurach mają obowiązek nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Czytają specjalistyczną prasę, portale i uczestniczą w konferencjach – możesz być zatem pewien, że są zorientowani we wszelkich ewentualnych zmianach w prawie, systemie podatkowym czy formie opłacania rachunków.

W czym może pomóc biuro?

Biuro księgowe prowadzi księgi przychodów i rozchodów firmy, tworzy comiesięczne rozliczenia, a także podsumowania na koniec roku. Informuje o obciążeniach podatkowych oraz uczestniczy w ewentualnych kontrolach skarbowych.
Biuro zajmuje się zatem całościowo księgowością firmy. Oczywiście, istnieją także programy (niektóre są nawet bezpłatne) do prowadzenia małej księgowości, ale początkujący przedsiębiorca, który nie rozumie wielu prawidłowości może pogubić się w świecie rozliczeń.

Dlaczego to takie ważne?

Zakładanie działalności gospodarczej zwykle wiąże się z potężną inwestycją. Młodych przedsiębiorców może kusić, aby zaoszczędzić na pewnych rzeczach, na przykład wybrać mniej znane biuro księgowe lub prowadzić księgowość samodzielnie. Oczywiście, nie oznacza to, że mniej znane biura są gorsze – nie jest to reguła. Jednak przed wyborem swojego biura, warto poszukać opinii o biurach z okolicy.
Dobrze prowadzona księgowość może ustrzec przedsiębiorcę przed surowymi karami nakładanymi przez urząd skarbowy. Kontrole urzędu bywają bardzo szczegółowe i nawet niewielki błąd w papierach może narazić firmę na poważne konsekwencje. Dlatego tak istotne jest, aby księgowość była prowadzona poprawnie.
Pamiętajmy, że jeśli otrzymamy karę za złą pracę księgowych, możemy ubiegać się o odszkodowanie od biura. Najlepiej jednak od razu wybrać zaufane, solidne i uczciwe biuro, które pozwoli suchą stopą przejść nawet przez najbardziej wnikliwą kontrolę.
Nie ma obowiązku rozliczania swojej firmy w biurze księgowym, można to także robić w warunkach domowych. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, wiedzy, a także dyspozycyjności czasowej – warto podjąć taką współpracę, aby móc uczciwie się rozliczać i spać spokojnie.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez biuro księgowe Taxmentor Katowice

Posty powiązane

pergola na terase zahradne osvetlenie gula pergoly na terasu