Czym współczesne maszyny rolnicze różnią się od wcześniejszych konstrukcji?

Maszyny rolnicze są maszynami powszechnie stosowanymi w rolnictwie oraz innych dziedzinach. Istnieje wiele rodzajów takich urządzeń, począwszy od narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, aż do ciągników i niezliczonych rodzajów maszyn, które holują lub wykonują określone działania. Różnorodne urządzenia są używane zarówno w rolnictwie prywatnym, jak i komercyjnym. Szczególnie od czasu pojawienia się zmechanizowanego rolnictwa maszyny rolnicze są niezbędnym elementem gospodarki rolnej. Części do sprzętu rolniczego posiada w swojej ofercie każda dobra hurtownia części rolniczych.

Pierwsze maszyny rolnicze

Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej i rozwijaniem bardziej skomplikowanych maszyn, metody uprawy znacznie się rozwinęły. Zamiast zbierać zboże ręcznie ostrym ostrzem, obsługa odpowiedniej maszyny na kołach pozwoliła swobodnie wyciąć ciągły pokos. Zamiast młócenia ziarna pałeczkami, specjalne maszyny oddzielały nasiona od łodyg. W tamtych czasach o wiele trudniej było o części zamienne do maszyn rolniczych. Moc była pierwotnie dostarczana przez woły lub inne udomowione zwierzęta. Wraz z wynalezieniem mocy parowej zaczęto wykorzystywać przenośny silnik, a później silnik trakcyjny, czyli wielofunkcyjne, mobilne źródło energii. Rolnicze silniki parowe przejęły ciężkie prace zwierząt, a także zostały wyposażone w koło pasowe, które mogło zasilać maszyny stacjonarne za pomocą długiego pasa.
Maszyny napędzane parą nie są stosowane w dzisiejszych standardach, ze względu na ich rozmiary i niskie przełożenia.

Współczesne maszyny rolnicze

Silnik spalinowy stał się głównym źródłem mocy dla następnej generacji ciągników. Silniki te przyczyniały się także do rozwoju kombajnu zbożowego. Zamiast wycinać łodygi ziarna i transportować je do stacjonującej maszyny omłotowej, łączy się je i oddziela ziarno, poruszając się ciągle przez pole. Hurtownia części rolniczych to miejsce, gdzie nabyć można tego typu części do sprzętu rolniczego również obecnie. Podstawowa technika maszyn rolniczych w ostatnim stuleciu nieznacznie się zmieniła. Jednakże technologia zmienia sposób, w jaki ludzie pracują z maszynami, ponieważ systemy monitorowania komputerowego, lokalizatory GPS i programy samosterujące pozwalają na bardziej precyzyjne przeprowadzanie prac, a przy tym odnotowanie mniejszych strat paliwa, nasion lub nawozów. W związku z tym stosuje się również inne części zamienne do maszyn rolniczych. W najbliższej przyszłości może wystąpić masowa produkcja ciągników bezzałogowych, które wykorzystują mapy GPS i elektroniczne czujniki.

Posty powiązane