Czym się kierować wybierając stojak na rower

Posiadanie własnego roweru to z jednej strony możliwość względnie szybkiego przemieszczania się, bez konieczności stania w korkach. Z drugiej zaś posiadacz roweru musi również mieć odpowiednie miejsce, aby swój rower bezpiecznie parkować, zarówno w pracy, jak i w domu. Tu nieocenione stają się różne modele stojaków na rowery.

Najpopularniejsze modele stojaków

Stojak na rower może być przeznaczony do przechowywania jednego lub kilku rowerów, przy czym w większości z nich można rower przypinać albo za ramę, albo za koło. Większość stojaków wykonana jest z metalu odpornego na korodowanie i czynniki atmosferyczne. Metalowe stojaki mogą być dodatkowo zabezpieczone przez specjalne szyny mocujące, dzięki którym stojak na rower jest unieruchomiony na ziemi lub przymocowany do ściany budynku.
Zwykle stojaki na rower to stojaki o dość charakterystycznym kształcie. W wielu miejscach pojawiają się stojaki sprężynowe, pozwalające na przypięcie roweru za koło, zwykle przednie. Popularne są także stojaki na pojedyncze rowery, pozwalające na przypięcie roweru za ramę. W wielu miejscach znajdują się także wielostanowiskowe stojaki na rowery, pozwalające na przypięcie określonej liczby rowerów.

Jednostanowiskowy czy stojak dwustronny

Przydatność danego modelu stojaka zależy od wielu czynników, jednak o jego wyborze przesądza najczęściej wielkość powierzchni, na której stojak ma być zamontowany. W wielu miejscach umieszcza się stojaki wielostanowiskowe, umożliwiając w ten sposób dowolne zabezpieczenie roweru. Takie stojaki umożliwiają zaparkowanie nawet kilkudziesięciu rowerów.
Stojaki jednostanowiskowe sprawdzają się na prywatnych posesjach. Z kolei przy ograniczonej powierzchni warto się zdecydować na stojak montowany do elewacji budynku. W takich stojakach rowery zabezpiecza się przypinając je za koło, dodatkowo ten typ stojaków pozwala zadbać o estetykę sposobu przechowywania rowerów.

Innowacyjne rozwiązania dla użytkowników prywatnych

Część stojaków na rowery może być wykorzystywana także przez osoby prywatne, jednak w domach czy w mieszkaniach zwykle równie ważne, jak odpowiednie zabezpieczenie roweru w czasie jego przechowywania, staje się także optymalnie wykorzystanie posiadanej powierzchni.
W garażach i rowerowniach do tego celu wykorzystuje się ściany, na których umieszcza się rowery zabezpieczone w specjalnych szynach. Czasem zamiast klasycznego stojaka z wieszakiem sięga się specjalne haki, aby rower był umocowany równolegle do ściany, a jednocześnie aby zajmował jak najmniej miejsca.
Artykuł powstał we współpracy z Calus-p

Posty powiązane