Czym jest androgeniczne wypadanie włosów u mężczyzn?

Łysienie androgeniczne znane jest również jako łysienie typu męskiego. Jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów i dotyka 70 procent mężczyzn. Ten typ utraty włosów zwykle charakteryzuje się cofającą się linią włosów, utratą w koronie lub przerzedzającymi się włosami w całej górnej części głowy. Mężczyźni na ogół zaczynają odczuwać łysienie androgeniczne już po dwudziestce, chociaż proces ten może trwać wiele lat zanim stanie się zauważalny. Istnieją również inne rodzaje łysienia, ale to właśnie androgeniczne jest najpowszechniejsze.

Androgeniczne łysienie u mężczyzn

Łysienie androgeniczne jest spowodowane kombinacją genetyki i hormonów. Każdy mieszek włosowy jest zaprogramowany genetycznie tak, aby był mniej lub bardziej podatny na różne zmiany hormonalne w ciele. Bardziej podatne lub słabsze pęcherzyki zostaną uszkodzone w konfrontacji z tymi hormonami, powodując, że włosy najpierw stopniowo stają się cieńsze i drobniejsze przy każdym odrastaniu, aż w końcu sam mieszek ulegnie zniszczeniu i obumiera. Ilość podatnych włosów, jaką posiada dana osoba, zależy wyłącznie od genetycznej szansy i nie można jej przewidzieć. Ci urodzeni z większą ilością słabszych pęcherzyków odczują największą utratę i są narażenia także na inne rodzaje łysienia.

Wypadanie włosów u mężczyzn

U mężczyzn głównym winowajcą hormonalnym jest DHT – hormon stworzony z testosteronu, szczególnie uszkadzający genetycznie słabsze włosy, często powodujący szybkie łysienie u mężczyzn. Wskaźnik utraty włosów może być nieprzewidywalny, jednak jedna rzecz jest stała. Genetyczne wypadanie włosów u mężczyzn jest postępujące. Obecnie istnieją tylko trzy zatwierdzone metody leczenia łysienia androgenicznego: finasteryd, minoksydyl i lekka terapia światłem (LLLT). Ważne jest aby pamiętać, że wszystkie trzy metody są wymagają bardzo konsekwentnego stosowania, aby skutecznie wyleczyły wypadanie włosów u mężczyzn.

Metody leczenia łysienia androgenicznego

Finasteryd jest lekiem, który przerywa wytwarzanie DHT, aby powstrzymać go przed kontaktem ze słabymi komórkami włosowymi, skutecznie spowalniając lub zatrzymując wypadanie włosów. Jest to lek na receptę, który należy przyjmować codziennie, i jest skuteczny tylko u mężczyzn. Minoksydyl jest tak zwanym czynnikiem rozszerzającym naczynia krwionośne. Początkowo doustny lek na nadciśnienie jest aplikowany miejscowo i rozszerza naczynia krwionośne. Jest to lek dostępny bez recepty, który należy stosować codziennie, aby był skuteczny. Wreszcie, istnieje metoda LLLT, która wykorzystuje czerwone światło o określonej sile i częstotliwości, aby stymulować mieszki włosowe, zwiększając ich sprawność komórkową i powodując odrastanie włosów.

Posty powiązane

ogród pled grill na taras ozdoby taras